ČACHTICE. V drevenej hrobke sa okrem dreveného sarkofágu s telom germánskeho veľmoža nachádzali aj zvyšky dreva, kože, textilu, nití i ďalšieho organického materiálu.
Hrobka, ktorá bola vybavená podľa dobových zvyklostí aj nábytkom, milodarmi a osobnými potrebami, obsahovala aj prívesok vyrobený zo zlatej mince rímskeho cisára Valensa z roku 375 či toaletnú súpravu, v ktorej boli strieborné nožnice, pinzeta i lyžička na čistenie uší.
Archeológovia v nej našli aj keramiku. Jej dokonalé výstavné repliky nedávno vo svojej dielni vytvorila hrnčiarka Viera Fuseková pochádzajúca z Čachtíc.
Repliky keramiky z kniežacej hrobky
V hĺbke piatich metrov sa zachovala zastrešená zrubová komora, v ktorej sa napriek jej vykradnutiu okrem kožených a textilných zvyškov odevu zomretého zachovali aj keramické nádoby, vedro z bronzu či prútené a lykové košíky.
Práve objavené nádoby z pálenej hliny v uplynulom období dokázala v podobe replík detailne vypracovať známa keramikárka Viera Fuseková (rod. Šimová).

Repliky keramiky z kniežacej hrobky vyrobené v jej rukách sa už onedlho stanú súčasťou muzeálnej expozície veľmoža, ktorého pochovali okolo roku 380 a dožil sa iba dvadsiatich rokov.
„Na spoluprácu ma oslovil archeológ Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorý viedol výskum kniežacej hrobky v Poprade. Spolupracovali sme pri príprave replík už v minulosti. A tak som začala pripravovať dobovú keramiku pre chystanú expozíciu nálezov z hrobky,“ prezradila Viera Fuseková, ktorá v súčasnosti žije v Lukáčovciach pri Nitre.

Milovníci umenia ju poznajú ako znamenitú hrnčiarku a autorku ručne modelovanej či na hrnčiarskom kruhu točenej keramiky.