Omikron dostane veľa ľudí do nemocnice, no väčším problémom bude jeho šírenie medzi pacientmi ležiacimi na necovidových oddeleniach.
Myslí si to Milan Kulkovský, primár interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici. Zároveň upozorňuje na to, že rok 2022 nebude posledným covidovým rokom, keďže miera zaočkovanosti v našej krajine nedosahuje ani 60 percent.

V rozhovore taktiež prezradil, prečo od februára budú niektorí ľudia s dvoma dávkami vakcíny vnímaní ako neočkovaní, či majú ľudia právo na odškodné v prípade závažných vedľajších účinkov očkovania, ako sa líšia symptómy omikronu oproti delte, ale aj to, kedy predpokladá že nastane vrchol omikronovej vlny.
Kedy by mala vlna omikronu dosiahnuť v našich končinách svoju špičku?
Je veľmi ťažké to predpovedať. Už teraz nás zaskočila svojim neskorším začiatkom v porovnaní s tým, čo sme očakávali. Môj predpoklad bol od začiatku druhá polovica februára, teraz by som sa priklonil skôr k jeho koncu.
V rozhovore sa okrem iného dozviete aj
- Kedy bude mať podľa Kulkovského vlna omikronu vrchol?
- Ako sa líšia príznaky nového variantu od delty?
- Či omikron môžu dostať aj očkovaní?
- Prečo by omikron mohol znamenať koniec pandémie?
- V akom prípade majú ľudia nárok na odškodnenie po očkovaní?
- Prečo budú čoskoro mnohí ľudia s dvoma dávkami vnímaní ako neočkovaní?
- Či bude nutné si v budúcnosti dať aj štvrtú dávku vakcíny?
- Prečo si myslí, že mnohí Slováci doplatia na svoju tvrdhohlavosť?
Sú symptómy omikronu odlišné od variantu delta?
Omikron má na rozdiel od predchádzajúcich variantov kratšiu inkubačnú dobu. Sú to približne tri dni. Ťažkosti teda začínajú v kratšom časovom intervale od kontaktu s infikovaným.
Infekčným pre svoje okolie sa stávame ale už jeden deň od kontaktu, teda vtedy, keď ešte o svojej nákaze nevieme. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa infekčnejší omikron rýchlejšie šíri v populácii.