TRENČÍN. Bývalá učiteľka a dlhoročná členka Skupiny historického šermu Wagus Júlia Spustová zmapovala gastronómiu Trenčianskej stolice.
Výsledkom jej niekoľkoročného pátrania je kniha s množstvom originálnych receptov, podľa ktorých kedysi varili hradní kuchári, ale aj chudobní poddaní.
Väčšinu z nich si vyskúšala vo svojej kuchyni a hovorí, že aj takýmto spôsobom môžeme odhaliť zabudnuté chute. V rozhovore nám okrem iného prezradila aj to, ako vyzerala pravá panská hostina a ktorý uhorský kráľ vytrvalo odmietal používať pri jedle príbor.

Dejiny Trenčína sú neodmysliteľne spojené s rímskymi vojskami, ktoré nám zanechali nápis na hradnej skale. Zahrnuli ste aj ich gastronómiu do svojej Varenej a pečenej histórie Trenčianskej stolice?
Toto obdobie mňa osobne najviac baví, dala som mu preto priestor aj vo svojej kuchárke. Treba si uvedomiť, že rímske vojská u nás zimovali. V knihe som sa preto nezamerala na to, čo sa jedlo v Ríme na bohatých hostinách, ale čím sa asi živili títo rímski vojaci u nás.
Museli si so sebou priniesť kuchyne, sporáky, museli mať zásoby jedla a mňa zaujímalo napríklad aj to, ako dokázali konzervovať mäso. Zistila som, že na to používali med. Mäso dávali do sudov a zaliali ho medom, pretože ten je úžasným konzervačným prostriedkom. Hrozno zase dokázali uchovávať dlhšie čerstvé tak, že ho zasypali obilím.
Rímske posádky boli rozdelené na menšie skupiny, pričom každá z nich mala mlynček na obilie. V týchto osem- až desaťčlenných skupinách si aj varili, väčšinou kaše a to, čo ulovili.
ĎALEJ SA DOČÍTATE:
- Čo konzumovali naši predkovia v stredoveku. Čo nesmelo chýbať v ich komorách?
- V ktorej lokalite Trenčianskeho okresu sa pestoval šafrán, ktorý bol považovaný za najlepší v Európe?
- Aký bol v stredoveku význam mestských hostincov?
- Prečo páni veľmi nejedávali v stredoveku syry?
- Ako vyzerali typické panské hostiny na Trenčianskom hrade?
- Bol Matúš Čák Trenčiansky v jedle prieberčivý?
- a mnoho ďalšieho...
Ak by sme sa presunuli o niekoľko storočí dopredu, ako vyzerala strava našich predkov v stredoveku?