
Pandémia sa vo veľkej miere podpísala pod nárastom závislostí, nielen od alkoholu a drog, ale aj od tipovania, alebo mobilného telefónu. Upozorňuje na to klinický psychológ a psychoterapeut Tomáš Divéky.
Podľa jeho slov sa zo závislosti už človek nikdy naplno nevylieči, jedinou cestou k uzdraveniu je doživotná abstinencia. O tom, aké závislosti najviac trápia Slovákov, ale aj o tom, aké sú prvé príznaky závislosti a ako ju liečiť, bližšie porozprával v rozhovore.
V rozhovore sa okrem iného dočítate aj
- Ktoré závislosti okrem alkoholu a drog najviac trápia Slovákov?
- V ktorom bode sa človek stáva od niečoho závislý?
- Ktoré závislosti zintenzívnila pandémia?
- Aké sú možnosti liečby závislostí v Trenčíne?
- Aký by mal byť prvý krok k liečbe?
- Čo môže u ľudí naštartovať závislosť?
- Ktorá skupina ľudí je najnáchylnejšia k vybudovaniu si závislosti?
Aké závislosti najčastejšie trápia Slovákov, s ktorými sa najčastejšie stretávate vo vašej ordinácii?
Ide o celosvetovo alarmujúce závislosti, v prvom rade závislosť na alkohole, potom na ďalších psychoaktívnych látkach, ktoré verejnosť pozná pod pojmom drogy, čiže marihuana, pervitín, heroín, extáza a podobne.
Tiež so závislosťou na hraní a tipovaní. To sú v súčasnosti vlajkové lode závislosti.

Kedy môžeme povedať, že je človek od niečoho závislý? Kedy nastáva ten zlomový bod?
Ak sa pozeráme na závislosť čisto z medicínskeho hľadiska ide o dosiahnutie špecifických kritérií, ktoré môžeme rozdeliť na telesné a psychické. Z tých telesných sú to hlavne abstinenčné príznaky, ktoré sa prejavujú veľmi nepríjemnými telesnými prejavmi, ďalej tráviacimi a kardiovaskulárnymi ťažkosťami.
Pri závislosti na alkohole môžeme telesné znaky závislosti pozorovať aj pri vyšetrení pečeňových enzýmov, konkrétne ide o zvýšené hladiny enzýmu gama-metyl-transferázy, ktorý sa hlavnou mierou podieľa na metabolizme alkoholu v pečeni. U tvrdých drog ich vysoké koncentrácie v krvi.