TRENČÍN. V trenčianskom regióne premáva už dlhé roky množstvo dopravných prostriedkov. Prvé bicykle v Trenčíne sa začali objavovať už koncom 19. storočia, no dovoliť si ich mohli iba zámožní ľudia.

Odvtedy, čo sa stal Trenčan Rudolf Császtka vlastníkom bicykla s obrovským predným kolesom, pretieklo dolu Váhom veľa vody. Vtedajší typ bicykla bol takmer neovládateľný, vysadnúť si naň bolo veľkým umením, zle sa z neho i schádzalo.
Sedelo sa na vysokom prednom kolese, čo robilo bicykel nebezpečným pre možný pád z výšky. Pri páde z tohto bicykla si spôsobil aj Rudolf Császtka vážne zranenie.
Trenčín bol pomerne malé mestečko, ktoré žilo, ľudia sa bavili. Tí čo na to mali, chodili na vínko k „Zlatému baranovi“, alebo sa v sobotu a nedeľu vybrali dostavníkom na „mulatság“ do Trenčianskych Teplíc. Konská dostavníková doprava Trenčín – Trenčianske Teplice v tom čase nemusela mať obavy z konkurencie.
V článku sa dočítate aj:
- Koľko bolo v Trenčíne pred prvou svetovou vojnou registrovaných automobilov?
- Ako sa ich počet zvýšil v celoslovenskom meradle v roku 1918?
- Ako rýchlo mohli po Trenčíne osobné automobily jazdiť v 20. rokoch minulého storočia?
- V ktorom roku začali Trenčania využívať hromadnú dopravu?
- Kedy Trenčínom prešiel prvý vlak a tešili sa naň ľudia?
- Čo všetko priniesla železnica mestu a jeho obyvateľom?
- a mnohé iného...
Pred vyše storočím bolo v Trenčíne áut veľmi málo
Už v roku 1909 prechádzala cez Trenčín trať jedného z najväčších európskych automobilových pretekov smerujúca z Berlína do Mníchova a pred ďalšou prechádzajúcou automobilovou rallye „Adria – Tatry“ opravili v meste cesty. Súťaž sa uskutočnila v máji 1913 a motorizmus spropagovala natoľko, že v meste začali pribúdať prvé autá a motocykle.