UHROVEC. Súčasne s poštovou znám-kou bola vydaná aj obálka prvého dňa s pečiatkou a dátumom 26. 11. 2021 a domicilom obce Uhrovec.
Autorom trojštvrťového portrétu Alexandra Dubčeka zo 60. rokov minulého storočia i obálky prvého dňa je akademický maliar Peter Augustovič (1959), ktorý nám ochotne poskytol zaujímavý rozhovor.
Známka, ktorá vyšla vo forme tlačového listu s 50 známkami, uzrela svetlo sveta v predvečer stého výročia narodenia slovenského politika a vrcholného predstaviteľa Pražskej jari Alexandra Dubčeka. (27. 11. 1921, Uhrovec – 7. 11. 1992, Praha).

Ako ste sa dostali k tvorbe známky Alexandra Dubčeka cestujúceho v populárnej Tatre 603?
Na návrh Realizačnej komisie známkovej tvorby ma následne oslovil POFIS. Samozrejme, prezrel som si všetky doteraz vytvorené známky, na ktorých bol už v minulosti vyobrazený Alexander Dubček. Hlavne z dôvodu, aby sa nezopakovali niektoré z motívov.
Mojím zámerom bolo zrealizovať vlastný námet, a preto som si prezrel najprv predchádzajúce dostupné materiály, ktoré boli doteraz realizované.

Mali ste pred sebou pri tvorbe niektorú z konkrétnych fotografií alebo je Dubčekova podoba na známke syntézou jeho typických čŕt?
Mal som pred sebou úlohu vytvoriť z množstva dostupných materiálov vlastný portrét takým spôsobom, aby som nepoužil cudziu predlohu. Spracoval som vlastný pohľad na Dubčeka a vychádzal som súčasne z viacerých jeho dostupných fotografií. Kvôli porušeniu autorských práv som nechcel použiť konkrétnu fotografiu iného autora, ale namaľoval som vlastný portrét.
Vizitka
Akademický maliar Peter Augustovič sa narodil 2. augusta 1959 v Trnave. Je absolventom Strednej priemyselnej školy v Bratislave (1979) a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (1985) na oddelení grafiky a knižnej ilustrácie. Bol študentom profesora Albína Brunovského. Už počas štúdia inklinoval rovnako k maliarstvu i ku grafike, pričom sa vo svojej tvorbe snažil zotrieť rozdiely medzi týmito výtvarnými disciplínami. Od roku 1993 pôsobí ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení na Katedre grafiky a iných médií v Bratislave. Venuje sa známkovej tvorbe, grafike, maľbe a tvorbe priestorových objektov. Je držiteľom množstva významných výtvarných cien doma i v zahraničí. Jeho známky získali niekoľkokrát ocenenie najkrajšej známky roka či známky s najlepším výtvarným námetom. Svoje výtvarné diela vystavuje pravidelne po celom svete.
Vy ste na známkach stvárnili už aj kráľa Mateja Korvína (2008), hudobného skladateľa Eugena Suchoňa (2008) či spisovateľa Karola Kuzmányho (2006). Aká bola tvorba podobizne Alexandra Dubčeka v porovnaní s predchádzajúcimi velikánmi?
Každý z portrétov bol veľmi špecifický. Pri tvorbe známky s Matejom Korvínom som doslova digitálne rekonštru-oval a reštauroval predlohu z obrazu, ktorý bol k dispozícii. Každý z portrétov je veľmi charakteristický a je novou výzvou. Musí sa brať do úvahy, či ide o osobnosť z histórie alebo zo súčasnosti. Alexandra Dubčeka som si pamätal už od detstva, či už z televízie, alebo fotografií v novinách a časopisoch.