NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Jeho čiernobiele krajinárske zábery zo všetkých kútov našej vlasti či zábery na jemné tváre malých detí i zvráskavené pohľady najstarších pamätníkov dýchajú impresionistickou atmosférou.
Skvelý fotograf, uznávaný lekárnik a verný turista, ktorý vyrážal na turistické cestičky vždy s fotoaparátom v ruksaku, vám predstavuje dávno zabudnutú krajinu i jej obyvateľov v nezameniteľnom autentickom pohľade.
Jeho tvorbu zo zbierok Galérie M. A. Bazovského si od 2. novembra 2021 môžete až do 9. januára 2022 pozrieť v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom.
Život Jána Halašu a jeho fotografickú cestu nám priblížila kurátorka výstavy Ela Porubänová.

Aké fotografie z diela Jána Halašu môžu v novomestskej výstavnej sieni návštevníci expozície vidieť?
Vystavený súbor prezentuje diela od konca 20. rokov až po druhú polovicu 60. rokov 20. storočia. Teda približuje takmer päťdesiat rokov tvorby vitálneho umelca, ktorý prežil svoj život s optimizmom a svojským humorom.
Na výstave predstavujeme približne šesťdesiat fotografií z Halašovej pozostalosti v našich zbierkach. Najzaujímavejšie fotografie sme dali zväčšiť, aby sme ukázali monumentalitu jeho diel. Niektoré originály mali formát iba 7 x 12 cm. Na výstave zachytávame aj prierez turistickou tvorbou naprieč celým Slovenskom. Turistika bola jeho veľká láska.
V článku sa ďalej dočítate:
- Ktorej trenčianskej lekárne bol spoluvlastníkom?
- Pre ktorú inštitúciu v Trenčíne zhotovoval fotografie?
- Čím sa okrem fotografovania preslávil na Slovensku?
- Koľko fotografií má z pozostalosti Jána Halašu vo svojich zbierkach Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne?
Ján Halaša sa narodil 9. októbra 1893 v Martine. Ako sa rodený Martinčan dostal do Trenčína?
Počas 1. svetovej vojny sa na fronte zoznámil a spriatelil s maliarom Hugom Grossom. Ten ho presvedčil, aby sa do Trenčína presťahoval. Halaša dovtedy stihol vyštudovať farmáciu v Budapešti a neskôr na Karlovej univerzite v Prahe.