Zodpovedné podnikanie je beh na dlhé trate

CEMMAC je z pohľadu objemu výroby najmenšou slovenskou cementárňou. Investície do výrobného procesu vo výške 20 miliónov eur z nej však spravili najekologickejšiu prevádzku nielen u nás, ale v celom stredoeurópskom regióne.

Firma dodáva na trh vysokokvalitný cement všetkých pevnostných tried, vyrobený prevažne zo surovín z vlastných lomov, príkladne sa stará o svojich zákazníkov a zamestnancov a vracia nemalú časť svojich ziskov do programov na ochranu životného prostredia. Aktuálne bojuje s rastúcimi cenami energií a ďalších vstupov a snaží sa reagovať na prudké oživenie stavebného priemyslu po pandémii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na naše otázky odpovedal Martin Kebísek, generálny riaditeľ jedného z najväčších zamestnávateľov v Trenčianskom kraji.

Ako by ste charakterizovali svojich kľúčových zákazníkov?

Balený cement dodávame menším aj väčším stavebninám, voľne ložený výrobcom dlažby, omietok či betonárňam. Zákazníkom je pre nás každý staviteľ – či je to domáci kutil, ktorý betónuje pätky pre záhradný plot, alebo sieť betonární, ktorá dodáva betón pre diaľnice, obrovské logistické či obytné komplexy. Snažíme sa pôsobiť lokálne a čo najmenej cementu voziť na veľké vzdialenosti, čo je základným princípom ekologickej udržateľnosti. Vyrábame z lokálnych surovín s lokálnymi zamestnancami i manažmentom, pri balenom cemente dbáme o použitie recyklovaného jednozložkového papiera, nepotláčame zbytočne fólie a používame vratné palety. Snažíme sa dávať prácu predovšetkým slovenským dopravcom i dodávateľským firmám.

Rozvoj spoločnosti je závislý na modernizácii a investíciách. Do čoho ste investovali najviac a čo vás čaká v budúcnosti?

Práve v tomto roku sme ukončili jednu z najväčších investičných akcií za posledné desaťročia. Generálna rekonštrukcia a modernizácia nášho výmenníka tepla trvala 6 týždňov počas odstávky pece a okrem zefektívnenia výrobného procesu a úspory energie priniesla aj podstatné zníženie vplyvov výroby cementu na životné prostredie. Náklady vo výške 4,2 mil. eur zvýšili objem celkových investícií spoločnosti CEMMAC za posledných 10 rokov na viac ako 20 miliónov eur. Ekologickejšia prevádzka v novom výmenníku znamená zníženie objemu emisií NOx o 30 % a CO dokonca o 50 %. Kým fosílnych palív sa spotrebuje menej, celkový objem vyrobeného slinku sa zvýši približne o 5 %. S investíciami do budúcnosti však asi budeme musieť trochu pribrzdiť. Ceny našich vstupov rastú, a tak na istý čas ostane zrejme len na nevyhnutnú údržbu.

Výroba cementu býva kritizovaná z pohľadu jej dopadu na životné prostredie. Ako sa vám darí eliminovať dopady na prírodu?

Viac ako 15 % celkových investícií našej spoločnosti za posledných 10 rokov smerovalo do ochrany životného prostredia a zlepšenia podmienok pre ľudí žijúcich v okolí cementárne. To znamená rôzne opatrenia nielen na zníženie emisií CO2, ale aj na zníženie prašnosti, hlučnosti, ochrany spodných vôd či spotreby energie. Systematicky pracujeme aj na znižovaní spotreby fosílnych palív.


Ako uplynulého 1,5 roka života v pandémii ovplyvnilo vašu spoločnosť?

Naším prvoradým cieľom bolo ochrániť zdravie našich zamestnancov a zabrániť prerušeniu výroby v nepretržitej prevádzke. Bolo to pomerne náročné, nakoľko práve počas prvej a druhej vlny pandémie prebiehala v podniku spomínaná rekonštrukcia výmenníka, na ktorej sa podieľali aj desiatky externých zamestnancov, mnohí spoza hraníc. Podarilo sa nám však účinne zabrániť vzniku lokálneho ohniska nákazy, vďaka čomu sme nemuseli prerušiť výrobu. Podarilo sa nám udržať v neistých časoch aj zamestnanosť, vďaka čomu sme zas boli pripravení na prudké oživenie v priemysle po skončení pandemických opatrení. Zamestnancom sme vyšli v ústrety aj nad rámec povinných nariadení, vyplácali sme napríklad plnú výšku mzdy všetkým zamestnancom, ktorí museli absolvovať karanténu. Nemuseli žiadať o príspevok pri ošetrovaní člena rodiny alebo pandemickú práceneschopnosť. Rozdali sme vitamínové balíčky v hodnote viac ako 5000 eur. Celkové náklady na testovanie, hygienu a ochranu zdravia zamestnancov spolu s náhradou mzdy za karanténu sú viac ako 100-tisíc eur.

Oživenie v stavebníctve prišlo prakticky okamžite po „otvorení“ ekonomiky, čo sa prejavilo aj výpadkami cementu na trhu. Čím boli spôsobené?

Kým v prvom štvrťroku predaj stagnoval a boli tu obavy z ďalšieho vývoja, druhý štvrťrok sa, naopak, rozbehol raketovo a výrobná kapacita nestíhala tento dopyt pokryť. Druhým dôvodom bol nedostatok cementu v okolitých krajinách, hlavne v Rakúsku, Maďarsku a Poľsku. Kým predtým cement prúdil z týchto krajín k nám, teraz šlo veľké množstvo od nás na export.

Stojíme pred výrazným zdražovaním energií, ktoré ide ruka v ruke s rastom inflácie. Ako sa na nadchádzajúce mesiace pripravujete v CEMMAC-u?

Naša najväčšia nákladová položka sú práve energie, tvoria takmer polovicu variabilných nákladov. Slovenský priemysel má podľa Eurostatu šiestu najdrahšiu energiu v Európe. Okolité krajiny nakupujú energiu výrazne lacnejšie, čo nás v cenotvorbe a ziskovosti začína stavať mimo konkurenčného boja. Napríklad českí výrobcovia nakupujú elektrinu o 40 % lacnejšie ako my, maďarskí o viac ako 30 % lacnejšie a rakúski o takmer 20 %. Vyššie sú tam aj kompenzácie cien energií pre priemysel. CEMMAC zamestnáva lokálnych ľudí, využívame prioritne slovenských dodávateľov, dane platíme na Slovensku. Veríme, že si vláda toto naše zodpovedné podnikanie všimne a rovnako zodpovedne sa bude správať aj ona k nám. Z predaja povoleniek získal Environmentálny fond už približne 800 miliónov eur. Sú to prostriedky, ktoré by mali byť použité na podporu priemyslu za účelom udržania konkurencieschopnosti slovenských podnikov. To sa však nedeje, opäť sledujeme len spor medzi zodpovednými ministrami. Kým napríklad Nemecko alebo Nórsko výrazne zvýšilo kompenzáciu nepriamych nákladov priemyslu, na Slovensku podpora nepochopiteľne klesla. Ak sa situácia nezmení, hrozí odchod celých priemyselných odvetví, ktoré majú napríklad vysokú spotrebu energií, zo Slovenska do iných krajín.

Nie sú to len ceny energií, ale aj ďalších vstupov, na ktoré sa výrobcovia sťažujú. S čím konkrétne bojujete vy?

Okrem Turne nad Bodvou sú všetky slovenské cementárne surovinovo sebestačné, aspoň čo sa týka vápenca. Cenový tlak však cítime pri iných surovinách a produktoch – napríklad nedostatok vysokopecnej trosky na trhu spôsobuje, že ju musíme voziť z väčšej vzdialenosti a za výrazne vyššie ceny ako v minulosti. Skokovému nárastu čelia aj ceny obalových materiálov, papiera, plastov, kovových výrobkov pre údržbu, obyčajných drevených paliet alebo chémie nutnej pre výrobu. Bytostne sa nás dotýka aj systém emisných povoleniek, ktorých ceny atakujú historické rekordy spolu s energiami.

Aký vývoj teda predpokladáte pri cenách cementu a betónu do budúcnosti?

Opatrenia, ktoré Európska únia prijíma s cieľom ekologizácie a znižovania emisnej stopy, si budú ďalej vyberať svoju daň v podobe rastu cien. Ekologickejšie sa dá vyrábať len s vyššími nákladmi, to je neodškriepiteľný fakt. Krátkodobo predpokladáme ešte výraznejší rast cien vstupov, čo sa zrejme ešte výrazne premietne aj do cien cementu a zrejme i betónu, betonárskych výrobkov i suchých zmesí. Potom však rátame s miernou stabilizáciou, pretože všetci výrobcovia už teraz hľadajú možnosti na efektívnejšiu výrobu, aby tlak na ceny nebol taký silný. To sa však vo veľkých výrobných podnikoch nedá spraviť za rok či dva, niektoré väčšie investície vzhľadom na komplexnosť výroby trvajú aj 3 – 5 rokov.

Podľa prieskumu patria Vaši zamestnanci k vôbec najlojálnejším. Ako sa vám to podarilo dosiahnuť?

Aj keď pri investíciách do fabriky si zakladáme na modernizácii, vo vzťahu k ľuďom sme skôr tým tradičným zamestnávateľom. Vzťahy v našom bezprostrednom okolí sú pre nás veľmi dôležité, a to sa netýka len našich zamestnancov, ale aj obyvateľov obce Horné Srnie a širšieho okolia. Pre mnohé rodiny sme istotou dobrého a stabilného príjmu, spoliehajú sa na nás ich živitelia – otcovia aj matky. Aj to bol dôvod, pre ktorý sme počas pandémie udržiavali zamestnanosť aj za cenu, že nás to dostávalo do červených čísel. Teraz nám to naši ľudia oplácajú v situácii, keď od nich žiadame, aby viac zabrali.
Na podobnom princípe rozvíjame aj naše pôsobenie v regióne. Uvedomujeme si, že keď chce starosta finančnú podporu na zdravotné stredisko v obci, nemá veľmi za kým iným ísť. Chceme preto podporiť malé adresné projekty na zlepšenie života ľudí, ktorých sa naša prevádzka bezprostredne týka. Spúšťame projekt TONY POMOCI, v rámci ktorého budeme z každej predanej tony cementu odvádzať do spoločného „mešca“ na tieto programy fixnú čiastku. Predpokladáme, že by sa tam mohlo ročne nazbierať viac ako 60-tisíc eur. Do programu chceme intenzívne zapojiť aj našich zamestnancov, z ktorých väčšina býva priamo v Hornom Srní alebo okolitých obciach, a tak najlepšie vedia, kde a ako sa dá pomôcť.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 676
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 109
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 269
  1. Elena Antalová: Odišla Eva Štefankovičová, režisérka filmu, ktorého scenár ležal 10 rokov v televíznej dramaturgii, lebo ešte nenastal ten správny čas nakrútiť ho
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.4.1924)
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  4. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  5. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  6. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  7. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  8. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 97 825
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 542
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 245
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 660
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 30 948
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 895
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Mohyla Milana R. Štefánika.

Prímestská časť Brezovej pod Bradlom Periská sa vo štvrtok zaradí medzi významné lesnícke miesta na Slovensku.


TASR
Na snímke študent sa učí ovládať robota v laboratóriu robotiky, 16. apríla 2024 v Strednej priemyselnej škole Stará Turá. Škola zaoberajúca sa automatizáciou a robotikou získala do laboratória robotiky vďaka projektu IROP a sponzorom štyroch profesionálnych ABB robotov určených na výučbu žiakov.

Nachádza sa v Starej Turej.


TASR
Na snímke vodiči jazdia po zrekonštruovanej ceste č. II/581 pred mestom Stará Turá v okrese Nové Mesto nad Váhom vo štvrtok 18. apríla 2024.

Celková dĺžka zrekonštruovaného úseku je 14 kilometrov.


TASR
Ilustračná fotografia.

Samospráva Bánoviec nad Bebravou opäť pripravila v rámci jarnej údržby bezplatný odvoz orezaných konárov a lístia z územia mesta.


TASR
  1. Elena Antalová: Odišla Eva Štefankovičová, režisérka filmu, ktorého scenár ležal 10 rokov v televíznej dramaturgii, lebo ešte nenastal ten správny čas nakrútiť ho
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.4.1924)
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  4. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  5. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  6. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  7. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  8. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 97 825
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 542
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 245
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 660
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 30 948
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 895
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu