I keď protiepidemické opatrenia doposiaľ zasiahli najviac sektor hotelierstva a gastroprevádzok, problém s obsadzovaním pracovných miest začína mať čoraz viac podnikov. Ako a či sa zamestnávatelia pripravujú na výzvy spojené s rastom cien energií, ako aj s rastom inflácie, sme sa rozprávali s Martinom Hoštákom, tajomníkom Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).
Ako hodnotíte aktuálnu situáciu na trhu práce na Slovensku?

Situácia na trhu práce je z môjho pohľadu už niekoľko mesiacov viac-menej stabilná. Stále platí, že mnohí zamestnávatelia sa potýkajú s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily a majú problém s obsadzovaním pracovných miest. Úrady práce hlásia viac než 76-tisíc voľných pracovných miest. Zároveň platí, že vývoj na trhu práce jasne odzrkadľuje aktuálny vývoj a zhoršovanie epidemiologickej situácie. Zamestnanosť vo väčšine odvetví totiž v auguste začala mierne klesať, najvýraznejšie pritom v hotelierstve a gastrosektore, ktoré prvé dve vlny pandémie zasiahli najviac.
V článku sa ďalej dočítate:
- Považie je historicky známe ťažkým priemyslom, dnes najmä strojárstvom.. Darí sa však miestnym firmám vo výskume a vývoji, na ktorom môžu v budúcnosti stavať?
- Čo hrozí pracovnému trhu v najbližších mesiacoch v súvislosti s rastom cien energií, inflácie? Stojíme pred obdobnou krízou, aká nás zasiahla pred zhruba 13 rokmi?
- Aká forma štátnej pomoci by tunajším automobilkám mohla pomôcť?
- Ako sa stavia k príchodu ľudí zo zahraničia s cieľom pracovať na Slovensku?
Je situácia rovnaká aj v Trenčianskom kraji?
Je obdobná. V septembri tu úrady práce hlásili viac ako 13-tisíc uchádzačov o zamestnanie, zároveň však je v kraji neobsadených takmer 9-tisíc voľných