V Trenčíne tento rok pribudlo obecné chránené územie Trenčiansky luh. Nachádza sa čiastočne na ľavom a pravom brehu Váhu nad stavidlami Biskupickej zdrže. Jeho viac ako 13 hektárov plochy je rozdelených na rekreačnú časť a zónu, do ktorej nemožno zasahovať. V uplynulých dňoch potvrdil jeho štatút aj štát, ktorý Trenčiansky luh zapísal do zoznamu chránených častí prírody Slovenskej republiky.

Nesúvisiac s tým začali ochranári v závere októbra s osádzaním prvých tabúľ v jednotlivých častiach obecného chráneného územia. Viac o luhu i brigádach dobrovoľníkov porozprával trenčiansky ornitológ Radovan Jambor.
Koľko tabúľ postupne osadíte?
Chodník bude pozostávať z ôsmich tabúľ. Prvá z nich, osadená v Zátoke pokoja, je venovaná premene rieky Váh. Tomu, ako sa menila v minulosti a tomu, ako ju človek ovplyvňuje aj dnes. V spolupráci s mestom plánujeme vybudovať infraštruktúru, ktorá bude slúžiť predovšetkým na vzdelávanie dospelej, ale aj mladšej generácie. Aby nielen Trenčania vedeli, aký úžasný skvost a významnú lokalitu tu majú a zároveň sa dozvedeli aj niečo o tom, ako miestna príroda funguje.
Čím je Trenčiansky luh výnimočný?