NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Partia pod vedením záchranára Jána Kudlíka a skúseného kamenára Ruda Kožíka pokračuje v obnove a rekonštrukcii hradieb v blízkosti rímskokatolíckeho kostola už vyše štyroch týždňov. Tentokrát sa zamerali na bastión a jeho hornú korunu, ktorá bola v havarijnom stave a hrozilo zrútenie „zubov“.
Dobrovoľníci majú za sebou už opravu šiestich oporných múrov. Ide o najstaršiu dominantu mesta, ktorá je postavená v pôvodnom pôdoryse.
Skupina nadšencov chce uchovať podobu hradieb v historickej podobe. Tentokrát sa zamerali aj na južnú a západnú časť stredovekého opevnenia.

V článku sa okrem iného dočítate aj o
- Kto šéfuje dobrovoľníckemu kamenárskemu tímu?
- Aká je situácia s týmito hrobmi z čias Veľkej Moravy?
- Či objavili aj zaujímavé stavebné materiály z minulosti?
- Či by mohli výpadky z múru ohroziť chodcov v jeho blízkosti?
- Aké prekvapivé nálezy objavili v murovke?
V akej časovej postupnosti pokračuje obnova novomestských hradieb v centre mesta?
V obnove a záchrane múru a hradieb prepozitúry a kostola z čias stredoveku pokračujeme už tretí rok. V tomto období sme začali od 2. septembra v rámci participatívneho dobrovoľníckeho projektu v spolupráci s farnosťou v Novom Meste nad Váhom a dobrovoľníkmi z Občianskeho združenia Premena pod kontrolou Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne. Projekt nemá presné časové ohraničenie. Sanujeme omietky, výpadky muriva, kameňov, tehál a zároveň zisťujeme celkový stav hradieb.

Počas akej doby vás môžu Novomešťania i návštevníci mesta na hradbách a lešeniach vidieť?
V tejto etape plánujeme na hradbách pracovať najmenej štyri – šesť týždňov. Samozrejme, ovplyvniť dĺžku rekonštrukcie môže aj počasie. Začali sme pozorovateľňou – bastiónom. Zistili sme, že stav hornej tretiny, a najmä jeho koruny, je ešte horší, ako sme predpokladali. Časti, ktoré v súčasnosti rekonštruujeme, sú v oveľa nepriaznivejšom stave, ako boli časti múru, ktoré sme renovovali v uplynulých dvoch rokoch.