KÁLNICA. Vďaka nemu a jeho talentovanému synovi Lubošovi, ktorý sa na trávne lyže 'z inej galaxie' po prvýkrát postavil, sa od 25. augusta 1977 na lyžiarskych svahoch lyžuje u nás bez snehu aj počas horúceho leta. Miroslav Masár vdýchol na Slovensku život lyžovaniu na tráve.
O pár rokov neskôr vytvoril v lyžiarskom stredisku v Kálnici jednu z európskych bášt tohto netradičného športu. Mnohonásobní majstri sveta v Kálnici vďaka Miroslavovi Masárovi bojovali na zelených svahoch o vzácne kovy.
Prinášame vám rozhovor s Miroslavom Masárom, ktorý vznikol na začiatku leta na základe jeho rozprávania a podkladov pre seminárnu prácu na FTVŠ v Bratislave jeho vnuka Adama Masára. Vzdávame ním hold mužovi, vďaka ktorému na Slovensku navždy ožil netradičný a krásny šport.

Lyžovanie na tráve je pre väčšinu ľudí na Slovensku stále veľké tabu. Kto oživil tento šport ako prvý na svete?
V rozhovore sa ďalej dočítate aj:
- Kde sa dali zohnať lyže na trávu a v akom roku malo lyžovanie na tráve slovenskú premiéru?
- Trvalo dlho, kým sa lyžiari na tráve postavili na štart aj v oficiálnych pretekoch na našom území?
- V akých disciplínach sa v lyžovaní na tráve dodnes jazdí?
- Ako ste pásové lyže, ktoré sa vyrábali v malom množstve iba na západe, zháňali do Československa?
- Pomohli kálnické preteky k výraznému posunu lyžovania na tráve v rámci celej republiky?
a mnoho ďalšieho
Strojcom myšlienky bol Nemec Josef Kaiser, ktorý žil v rokoch 1911 – 1981. Na lyžiach určených pre trávnatý povrch, ktoré začal tvoriť v polovici 50. rokov, sa prvýkrát jazdilo v roku 1956.
Ich konštrukčný vznik bol dlho problematický. Kaiser nebol spokojný, pribúdajúce modely vykazovali nedostatky. Lyže bolo treba neustále upravovať a vylepšovať.
Kaisera to neodradilo a myšlienku poriadnych trávnych lyží neopustil a dopracoval sa ku kvalite, po ktorej túžil. Postupne vytvoril až šesťdesiat rôznych modelov. Až v roku 1964 začal netradičné lyže vyrábať aj sériovo. V súkromnej dielni skonštruoval napokon 50 párov toho istého modelu.
Ako dlho trvalo, kým sa lyže určené na trávu dostali po prvýkrát na Slovensko?