NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Bývalý riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave a historik Pavol Mešťan (75) venoval v spolupráci so Stanislavou Šikulovou, Janou Schreiberovou a ďalšími spolupracovníkmi dlhé roky svojho života rozsiahlej monografickej publikácii Stála expozícia Múzea holokaustu.
Textovo-obrazová mozaika tragického diania v časoch holokaustu, ktorú vydalo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry, vám pútavým a uceleným spôsobom priblíži otrasné svedectvo „riešenia židovskej otázky“ na Slovensku.

„Už dávno predtým, ako vznikla myšlienka zrealizovať toto múzeum, som pravidelne navštevoval Izrael a podrobne študoval archívy. S izraelskou historičkou Gilou Fatranovou sme prešli archívy v Yad Vashem v Jeruzaleme i sionistický archív. Tu sme sa stretávali s osudmi Židov zo Slovenska. Bol to dlhodobý výskum. Vyše desať rokov sme získavali materiály. Samotný vznik publikácie trval štyri roky,“ uviedol Pavol Mešťan.

Kniha vás prevedie osudmi Židov na Slovensku od začiatku 20. storočia, vznikom židovských pracovných stredísk a táborov vo viacerých mestách Slovenska a pomerov, ktoré v nich panovali.
Otrasné zábery dokumentujúce realitu
Encyklopedické dielo zachytáva aj činnosť Hlinkovej gardy, getá na okupovanom území Slovenska, ale aj židovský sirotinec a starobinec v Novom Meste nad Váhom, ktorý predovšetkým vďaka rabínovi Arminovi Friederovi zachránil život mnohým Židom. Zároveň čítate kópie archívnych dokumentov o likvidácii Židov vlastnými spoluobčanmi, výpovede vrahov a nedokážete pochopiť, čoho boli mnohí ľudia pred pár desiatkami rokov schopní. Žiaľ, textové i obrazové dokumenty z exhumácie masových hrobov v Kremničke, vápenka v Nemeckej, deportácie Židov v dobytčích vagónoch a napokon samotné dianie v koncentračných a vyhladzovacích táboroch od Sobiboru cez Terezín, Treblinku, Auschwitz, Dachau, Bergen – Belsen, Buchenwald, Majdanek, Sachsenhausen, Ravensbrück, Belzec či Mauthausen vám ukážu tú najreálnejšiu a najdesivejšiu tvár holokaustu.