NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Školáci zo Špeciálnej základnej školy a Praktickej školy (Spojená škola) predbehli organizátorov letnej olympiády v Tokiu o niekoľko týždňov. Vo svojich školských priestoroch zorganizovali v exteriéri i v interiéri Olympijský deň s netradičnými športovými disciplínami, ktoré im môžu závidieť aj budúci účastníci olympiády v Japonsku.
A hlavne, žiaci týchto škôl opäť prekonali svoje hranice a limity, ktoré im ohraničujú mentálne postihnutia často v kombinácii s telesnými či inými zdravotnými problémami.
Stali sa ozdobou Olympijského dňa
Približne päťdesiat súťažiacich vo veku od šesť do osemnásť rokov a k tomu plejáda tradičných i kurióznych športov. A lákavé ceny, o ktoré sa nemilosrdne, ale v rámci pravidiel počas niekoľkohodinového Olympijského dňa súťažilo. Olympionici zo spojenej školy sa na svojej olympiáde stretli už po trinástykrát.

„Deti a mladí ľudia s mentálnym postihnutím, ktorí sa vzdelávajú v našej škole, sa na niekoľko hodín stali olympionikmi. Mládež sme zapojili do pohybových aktivít, tradičných i netradičných športov a rozvíjali pohybové schopnosti a zručnosti žiakov s mentálnym postihnutím,“ uviedla Eva Révayová, zástupkyňa riaditeľky školy. Olympijský deň, ktorý vznikol na počesť výročia založenia novovekého olympijského hnutia, sa vo svete po prvýkrát konal už v roku 1948.

Jeho osláv sa vtedy zúčastnilo deväť národných olympijských tímov. Slovenský olympijský výbor túto aktivitu dlhodobo podporuje a Spojená škola v Novom Meste nad Váhom sa stala jej tradičnou ozdobou.