
Depresia nie je vrtoch ani lenivosť a trpí ňou čoraz viacej mladých ľudí do 20 rokov. Psychoterapeut a klinický psychológ Tomáš Divéky vraví, že psychické problémy by sa nemali podceňovať, pretože duševné zdravie je rovnako dôležité ako telesné. O príčinách a liečení duševných ochorení viacej prezradil v rozhovore.
V rozhovore sa okrem iného dozviete
Či sú duševné ochorenia v súčasnosti rozšírenejšie ako v minulosti?
Aké duševné ochorenia v súčasnosti najčastejšie trápia ľudí v produktívnom veku?
Prečo depresiami trpí čoraz viacej ľudí do 20 rokov?
Kedy by mal človek navštíviť psychológa?
Ako fungujú antidepresíva?
Človek v súčasnosti môže mať dojem, že psychické ochorenia sú u ľudí rozšírenejšie ako v minulosti. Je to pravda?
Nie celkom. Psychické ochorenia sa v spoločnosti vyskytovali od nepamäti a to v pomerne veľkom počte. Z histórie vieme, že najmä vo veľkých mestách boli zriaďované takzvané ústavy pre choromyseľných, kde žili ľudia so psychickými poruchami v katastrofálnych podmienkach a tieto zariadenia boli preplnené. Je tiež pravdou, že žijeme v dobe epidémie niektorých psychických ochorení, ktoré súvisia s určitým životným štýlom zameraným na prehnaný výkon, dokonalosť, materiálne statky.
Tie ochorenia sú napríklad závislosť, depresia, úzkosť, poruchy osobnosti a psychosomatické poruchy. Rozdiel oproti minulosti je najmä v tom, že duševné poruchy neboli tak kvalitne diagnostikované ako dnes a zároveň ľudia nemali toľko času, aby nad sebou veľmi uvažovali. V rozšírenej diagnostike a liečbe napomáha aj súčasný trend destigmatizácie duševných porúch.
Aké duševné ochorenia v súčasnosti najčastejšie trápia ľudí v produktívnom veku?
Ako som spomínal v predchádzajúcej odpovedi, sú to najmä závislosť, depresia, úzkostné a panické poruchy, psychosomatické ochorenia a poruchy osobnosti. Najčastejšou príčinou je jednoznačne trauma, genetické predispozície a chýbanie špecifických neuroprenášačov v mozgu.