
Tornáda v našich končinách sú stále ojedinelý jav, no s neustále rastúcou teplotou ovzdušia sa zvyšuje aj riziko vzniku podobných nebezpečných meteorologických javov. Ničivé tornádo podobné tomu, ktoré sa včera prehnalo v blízkosti česko-slovenských hraníc, môže podľa klimatológa zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavla Faška vzniknúť aj u nás. Bližšie o potenciálnom vzniku a výskyte tornád v Trenčianskom kraji prezradil v rozhovore.
V rozhovore sa okrem iného dozviete
Akú silu malo tornádo, ktoré sa prehnalo cez Hodonín?
Či sa podobná situácia môže zopakovať?
Či vznik tornáda hrozí aj na území Slovenska?
Za akých okolností vzniká tornádo?
Čo je to kumulovaný nimbus mammatus?
Aký klimatický jav sme mohli včera pozorovať v Hodoníne?
Vytvorili sa vzduchové hmoty, ktoré boli horúce a vlhké a keď sa toto spojí s inými faktormi, ktoré sú v atmosfére môžu vznikať búrky, s ktorými sa potom môžu spájať také nebezpečné poveternostné javy, ako sú tornáda.
Táto kombinácia sa podarila na južnej Morave. Bolo tam zaregistrované, na naše podmienky, veľmi silné tornádo, pretože tie škody, ktoré to tornádo spôsobilo zodpovedajú tomu, že podľa Fujitovej škály môže byť označované, ako F3, prípadne až F4, pretože tam došlo k deštrukcii takých stavieb, ktoré boli murované, ktoré boli vystužené železom.
To už sú naozaj veľmi výrazné silové účinky tornáda. Toto je normálne na stredozápade USA, tam sú tí ľudia pripravení a schopní na tieto situácie zareagovať lepšie.
U nás je to udalosť, ktorá sa stáva naozaj veľmi výnimočne. Žiaľ, stala sa a zasiahnuté bolo husto obývané územie. To znamená, že tie dôsledky sú katastrofálne.