TRENČÍN. Mesto Trenčín viackrát do roka vykonáva skúšku sirén. Obyvatelia mesta tento zvuk dôverne poznajú, viacerí ľudia napriek tomu netušia, ako majú konať, keby sirény signalizovali skutočný stav ohrozenia. Pracovník pre civilnú ochranu priblížil, ako sirény znejú v prípade reálneho núdzového stavu a taktiež, ako by sa ľudia v takom prípade mali zachovať.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ako sa zachovať v prípade skutočnej hrozby?
- Koľko je v Trenčíne krytov civilnej ochrany?
- Koľko trvá uvedenie krytu do prevádzky?
- Aký zvuk vydávajú sirény v prípade skutočnej hrozby?
Sirény vlastní štát
Skúšku sirén radnica vykonáva podľa pokynov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky na základe harmonogramu na daný rok. Ten je platný pre celé územie Slovenskej republiky.
„Sirény sa delia na elektromotorické a elektronické. Elektromotorické by sa spravidla mali kontrolovať každý mesiac, pretože ide o staré typy,“ povedal Miloš Kment, externý spolupracovník mesta Trenčín pre civilnú ochranu.

Skoro všetky sirény v meste vlastní štát, mesto Trenčín vlastní iba sirénu na Zimnom štadióne Pavla Demitru. Zamestnanci mesta pomáhajú kontrolovať aj sirény, ktoré mesto nevlastní.
„V stanovených termínoch kontrol funkčnosti sirén máme spoluprácu s okresným úradom v tom, že im pomáhame skontrolovať fyzickým odposluchom, či tie konkrétne sirény sú funkčné,“ dodal Kment.
Dôležité je zachovať rozvahu
Napriek tomu, že obyvatelia mesta skúšky sirén registrujú, viacerí netušia, aký tón sirény vydávajú v prípade pohotovosti. Mnohí taktiež nevedia, ako by mali v prípade pohotovosti konať.