NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Legendárny sovietsky bojovník a partizánsky veliteľ, rodák z Ukrajiny, ktorý počas bojov v 2. svetovej vojne zamotal nielen v našom regióne svojimi vojenskými operáciami a plánmi hlavy mnohým nacistom.
Výrazná osobnosť partizánskych aktivít pod Javorinou, na hrebeňoch Bielych Karpát a v celom Trenčianskom kraji však púta svoju pozornosť aj desiatky rokov od oslobodenia i svojej tragickej smrti. Záhadou totiž ostáva jeho meno. Volal sa Dibrov alebo Dibrova? V našej reportáži sa dočítate nielen o chybnom uvádzaní jeho mena ešte aj vyše 70 rokov od jeho skonu.
Priezvisko je uvádzané nesprávne
Historických odkazov na vyjadrenie úcty legendárnemu ukrajinskému veliteľovi je nielen v našom regióne niekoľko.
Dibrovovo meno môžeme čítať na viacerých pamätníkoch v okolí Starej Turej a Myjavy, pomenované sú po ňom ulice v Novom Meste nad Váhom i v Starej Turej. V minulosti nieslo Dibrovovo meno aj jedno z námestí v Bratislave. Na mieste tragického skonu partizánskeho veliteľa približne 270 metrov pod Kašpariskovým vrchom je uvedené na pomníku meno Iľja Danilovič Dibrov.

Na pamätníku Zemľanky v nadmorskej výške 425 metrov v doline potoka Kostolník približne tri kilometre od obce Poriadie pri Myjave možno čítať, že na tom mieste bola v roku 1944 založená 2. Stalinova partizánska brigáda pod velením pplk. Iľju Daniloviča Dibrova. V Novom Meste nad Váhom sa v blízkosti nemocnice nachádza jedna z najznámejších ulíc v tomto meste nesúca meno tohto vojnového hrdinu.
Na poslednej z plechových tabúľ na jednom z panelákov pochádzajúcej ešte z čias socializmu sa týči nápis Ulica gen. Dibrova.
Priezvisko Dibrov však v súvislosti s partizánskym veliteľom v tejto gramatickej podobe nikdy neexistovalo.
Iľja Danilovič Dibrova
Ukrajinský generál (20. júl 1891 – 13. október 1944), veliteľ partizánskych oddielov na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Ako veliteľ partizánskeho oddielu Vorošilov bojoval v rokoch 1941 – 1943 vo Veľkej vlasteneckej vojne na Ukrajine. Už vtedy sa jeho oddiel stal postrachom nacistov a za jeho hlavu bola vypísaná odmena 500-tisíc ríšskych mariek. V rámci leteckého výsadku Stalin II. bol v polovici septembra 1944 vysadený v blízkosti Martina. Úlohou výsadku bolo zorganizovať partizánske hnutie v okolí Trenčína, predovšetkým v oblasti Malých a Bielych Karpát a Javorníkov. Po príchode na miesto vznikla 2. Stalinova partizánska brigáda so štábom v blízkosti Starej Turej (Hlavina). Dibrova sa stal veliteľom jednotky, ktorá mala viac ako 1500 mužov. Už 12. októbra 1944 organizačne pripravil a viedol z Hlaviny útok partizánskej skupiny Hurban pod velením Miloša Uhra na nemeckú posádku v Starej Turej. O deň neskôr zahynul v prestrelke na hrebeni Bielych Karpát. V bojoch na Slovensku prežil od pristátia po tragickú smrť necelý mesiac života. Telesné pozostatky Iľju Daniloviča Dibrovu boli po vojne uložené v jeho rodnom meste Oleksandria na Ukrajine. Zdroj: Wikipedia
Aj priezvisko v ruštine je chybné
Priezvisko veliteľa je uvádzané štylisticky nesprávne aj priamo na mieste, kde 13. októbra 1944 tragicky zahynul.
„Tu padol veliteľ 2. Stalinovej brigády Iľja Danilovič Dibrov,“ uvádza sa na