BOŠÁCA. Zaoberá sa rastlinnou a živočíšnou výrobou, pričom významná časť rastlinnej produkcie smeruje ako krmovinová základňa pre vlastnú živočíšnu výrobu, čím sa podnik stáva sebestačným.
PD Bošáca má vlastné podnikové predajne, kde predáva mäso a výrobky z vlastnej produkcie. Je unikátnou ukážkou prosperujúceho podniku i toho, ako sa veci dajú robiť lepšie.
Klenot Slovenska
Zmeny, ktoré ovplyvnili celkový chod družstva, nastali po roku 2010, kedy bol do čela predstavenstva zvolený Ing. Vladimír Králik. Ten z ekonomicky chátrajúceho podniku vytvoril štruktúrou výroby slovenský unikát.
Družstvo aktuálne hospodári na 1500 hektároch poľnohospodárskej pôdy, z čoho je 1000 ha orná pôda a 500 ha trvalé trávnaté porasty. Nosnými plodinami v rastlinnej výrobe je ozimá pšenica, jarný jačmeň, repka olejná a cukrová repa. Pestujú však aj kukuricu na siláž a lucernu siatu, vďaka čomu zabezpečujú dostatok objemových krmív pre hovädzí dobytok.
Ing. Vladimír Králik nominant v ankete NAJ AGROMANAŽÉR ROKA 2020
Vladimír Králik je dvadsiaty predseda predstavenstva družstva PD Bošáca. Za čas svojej pôsobnosti vytvoril z poľnohospodárskeho družstva Bošáca „malé Slušovice.“ Vladimíra Králika možno opísať ako hyperaktívneho človeka, ktorý neustále hľadá spôsoby, ako sa dajú veci robiť lepšie a efektívnejšie. Ako muža, ktorý doťahuje veci a projekty do konca. Z jeho osobnosti vyžaruje rozhodnosť a pozitívna energia. Riadi sa radami starého otca, ktorý mu vravieval: „Rob tak, aby po tebe niečo zostalo.“
Od začiatku svojho nástupu na post lídra podniku načúval iným, ich potrebám a preniesol ich do výroby, čím vyformoval družstvo do jeho dnešnej podoby.
Úspech družstva je zároveň tímovou prácou celého kolektívu, ktorý sa rozšíril z pôvodných 35 na 85 zamestnancov. Hybnú silu a motiváciu k skutočne mimoriadnemu ekonomickému obratu agropodniku dáva však práve jeho osobnosť. Aj pre túto mimoriadnosť je nominovaný do ankety NAJ Agromanažér roka 2020
Kvalita zostáva doma
V čase, kedy sú na Slovensku ohrozené chovy dobytka, sa družstvo v Bošáci hrdo hlási k tisíckam kusov, ktoré končia na domácom trhu. V roku 2010, kedy Vladimír Králik prevzal riadenie, pracovalo v podniku 35 ľudí a v živočíšnej výrobe bolo na stave 200 dojníc. Dnes tu pracuje 85 ľudí a na stave evidujú 1000 jedincov hovädzieho dobytka, 2500 kusov ošípaných a 350 kusov nosníc na produkciu čerstvých vajec.
„V roku 2012 som premýšľal, ako udržať zamestnanosť, a úvaha sa posunula smerom k obnove prevádzky bitúnku, kde sme začali s rozrábkami mäsa,“ uviedol predseda.
Spresnil, že úplný zlom nastal až v roku 2016, kedy ceny mäsa dramaticky klesali. „Hnevalo ma, že kvalitné domáce ošípané išli na vývoz a na slovenských pultoch zostávalo dlhodobo zamrazené mäso zo zahraničia. To bol podnet k spusteniu výroby kvalitných domácich produktov a otvoreniu podnikových predajní v PD Bošáca a v Novom Meste nad Váhom.“
Táto aktivita si podľa slov predsedu vyžiadala ďalšie investície do vybavenia centrálneho skladu mäsa a masových výrobkov a taktiež zriadenie jednotlivých závodov v rámci družstva, ktoré fungujú dodnes ako samostatné bunky.
S pečaťou originality
Začiatky neboli vôbec jednoduché. Kvalitné domáce potraviny vytláčali obchodné reťazce a hypermarkety. Až posledných päť rokov nastal úplný boom. Po viacerých potravinových škandáloch sa ľudia začali sústreďovať viac na domácu kvalitu. Dnes stoja pred predajňami rady nielen ľudí z obce, ale aj širokého okolia. Družstvo zásobuje predajne vlastným hovädzím, bravčovým a teľacím mäsom, mäsovými výrobkami, predáva denne čerstvé kravské mlieko, vajcia, hlivu ustricovú a zeleninu – všetko z vlastnej produkcie. Sortiment opäť aj v tomto roku rozšíri o dopestovaný cesnak. Ako informoval predseda, výroba na bitúnku sa riadi sezónnosťou. V zimných mesiacoch sa skôr zákazníci orientujú na jaternice, klobásy a zabíjačkové špeciality. V lete sú vyhľadávané výrobky na gril - špekáčiky, údená slanina, obyčajné párky i klobásky.
História PD Bošáca
V roku 1949 vzniká I. typ JRD, kde sa začínajú združovať aj malí roľníci. Predsedom I. typu JRD bol Pavol Krivý – Zápotocký.
V roku 1950 dochádza v obci k založeniu II. Typu JRD, ktorého členmi sú takmer všetci roľníci v obci.
V roku 1953 dochádza v Bošáci k založeniu III. typu JRD. Zakladateľom a aj predsedom tohto typu JRD bol Pavol Brdo.
Dňa 30. januára 1961 dochádza k zlúčeniu JRD Bošáca a JRD Haluzice.
Rok 1975 je dôležitým medzníkom vo vývoji družstva - 21. novembra 1975 došlo k zlúčeniu JRD Bošáca a JRD Zemianske Podhradie do jedného hospodárskeho celku.
4. marca 1977 dochádza k ďalšiemu zlučovaniu JRD Bošáca a JRD Dolné Srnie.JRD sa premenováva na JRD – SNP so sídlom v Bošáci.
V roku 1990 nastupuje proces transformácie celého národného hospodárstva na trhovú, sociálne a ekologicky orientovanú ekonomiku.
Od 1. júla 1991 družstvo Bošáca začína hospodáriť samostatne. Dochádza k oddeleniu Dolného Srnia a družstvo sa premenováva na PD.
V roku 2011 dochádza k zmene predsedu družstva. Doterajší predseda Ing. Dušan Holenda odchádza do dôchodku a na jeho miesto nastupuje Ing. Vladimír Králik.
Obľúbené sú aj paštéty, šunky a oškvarková nátierka. Novinkou sú pribylinské drobce, ktorých originálny recept získal Vladimír Králik od tety spod Tatier, odkiaľ sám pochádza. „Už dávnejšie som si dal predsavzatie, že ľudia, ktorí budú kupovať naše výrobky, budú jesť kvalitné mäso z PD Bošáca a takisto aj vajcia od sliepok, ktoré chováme najlepším vlastným krmivom na podstielke zo slamy vo voľnom výbehu. Tento záväzok sa snažíme neustále napĺňať.“
Enormný rast
Tržby podniku pod vedením Vladimíra Králika rokmi mnohonásobne vzrástli. Od roku 2011, kedy boli na úrovni 1,2 milióna, na súčasných 7 miliónov za rok 2020. Paradoxne, rozvoj podniku prehĺbil predsedovi vrásky na čele. Nariadenie vlády týkajúce sa príplatkov za prácu v noci a vo sviatok odoberá z rozpočtu podniku veľké finančné prostriedky.
„Charakter práce v poľnohospodárstve je o nočných zmenách a práci vo sviatok. Starostlivosť o zvieratá či práce vonku závislé od počasia sa nedajú načasovať. V priemyselných firmách má zákon opodstatnenie, ale pre nás, čo máme fabriky pod holým nebom, to môže byť likvidačné,“ vyjadril ľútosť predseda, pričom nezabudol dodať, že za pilnú prácu mohli ísť každý rok do obnovy, čo je, zdá sa, minulosťou.
„Ľudia si svoju mzdu za poctivo vykonanú prácu zaslúžia. Fungovaniu podnikov, akým je aj PD Bošáca, by pomohla zmena v legislatíve. Vytvoril som tu malé Slušovice a dnes som za to určitým spôsobom potrestaný,“ zhodnotil. Napriek tomu predseda verí, že situácia sa zmení a podaria sa uskutočniť ďalšie úspešné projekty smerom k udržaniu zamestnanosti v regióne a k rozvoju družstva.
Autor: tn