Nemocnica s poliklinikou Nové Mesto nad Váhom sa v decembri minulého roka stala prvou nemocnicou výhradne pre pacientov s ochorením Covid-19. Jej úlohou bolo poskytnúť pomoc najvyťaženejším zdravotníckym zariadeniam v Trenčianskom kraji. Tento týždeň sa po piatich mesiacoch vrátila späť do bežného režimu, posledného covidového pacienta z nej prepustili v utorok.
O tom, aké náročné boli uplynulé mesiace porozprávala primárka Jana Danková, ktorá bola zároveň jednou z hlavných koordinátorov transformácie a riadenia tunajšieho covidového oddelenia.
Ako vyzerali uplynulé mesiace vo vašej nemocnici?
Nemocnica je špecifická tým, že máme len interné a rehabilitačné oddelenie a práve toto oddelenie, necovidové, fungovalo na Slovensku ako jediné. Výnimkou bolo krátke obdobie počas Vianoc.
Interné oddelenie sa však v polovici decembra zmenilo na covidové a nemocnica sa zároveň stala prvou covidovou. Ako k tomu došlo, bola som na covidovej PN-ke, no kolegovia mali veľa pacientov, v tom čase nám to tu ‘vybuchlo.‘

A asi aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa ministerstvo rozhodlo z nás spraviť covidovú nemocnicu – aby sa nemusel presúvať veľký počet pacientov inam. Zo začiatku to bolo ťažké a chaotické.
Veľa vecí sa muselo dorobiť, museli sa vytvoriť priestory a zabezpečiť všetko pre čo najlepšiu izoláciu pacientov. Dôležité bolo, aby nedošlo ku kontaktu pozitívnych pacientov s necovidovými, keďže sa u nás zachoval spomínaný ambulantný úsek. Museli sme okrem iného napríklad vyčleniť aj hodiny, kedy môžu na sonografiu, CT alebo röntgen pacienti s covidom a kedy necovidoví, ďalšou kapitolou bola dezinfekcia priestorov.
V rozhovore sa okrem iného dočítate:
- Ako nemocnica zvládla výpadok personálu počas vianočných sviatkov?
- Koľko pacientov denne na vrchole pandémie nemocnica prijímala? Našla pre nich miesto?
- Prečo mali lekári trému vstúpiť na pôdu nemocnice?
- Kedy nemocnica prepustila posledného covid pacienta?
- Pripravujú sa na tretiu vlnu pandémie?
Musel sa dobudovať aj centrálny kyslík, bez ktorého by covidové oddelenie nemohlo fungovať. Dokúpiť sme museli aj prístroje na neinvazívnu ventilačnú podporu, pretože tie, ktoré sme mali, boli nonstop obsadené.
Zmenám sa ale museli podriadiť najmä zamestnanci. Ako to zvládali?
Pre personál – upratovačky, sanitárov, sestry, lekárov sa vyčlenili takzvané biele