TRENČÍN. Aká budúcnosť čaká areál bývalej textilnej továrne Merina v Trenčíne, stále nie je jasné. Po tom, ako Pamiatkový úrad Slovenskej republiky (PÚ SR) vyhlásil dva tunajšie objekty za kultúrne pamiatky, vo veci sa odvolal zástupca súkromnej spoločnosti.
Tá tu chce postaviť budovy polyfunkčného charakteru, s pôvodnými objektmi textilky nepočíta a chce ich asanovať. Proti sú trenčianski aktivisti, ktorí tvrdia, že ide o architektonické diela vysokej technickej, architektonickej a urbanistickej kvality.
Vo veci napokon rozhodne ministerstvo kultúry. Kedy tak spraví, ministerka Natália Milanová po osobnej návšteve areálu Meriny nepovedala.
Investor však už vopred avizuje, že pokiaľ rezort potvrdí rozhodnutie pamiatkového úradu, z Trenčína odíde.

Kritizuje minulé vedenie ministerstva
Pamiatkari koncom roka 2020 za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásili dva objekty. Ide o objekt pradiarne v rozsahu takzvanej starej pradiarne so schodiskom a hygienickým traktom z rokov 1909 až 1910 a objekt tepláreň s rozvodňou v rozsahu starej turbínovej haly z 20. rokov minulého storočia a novšej turbínovej haly s rozvodňou z roku 1931.
Ako v januári vysvetlila Naďa Kirinovičová z PÚ SR, vybrané objekty predstavujú najzachovalejšie a najautentickejšie stavby pochádzajúce z prvých dvoch etáp výstavby továrne.
„V súčasnom stave predstavujú po architektonickej, historickej a technickej stránke najhodnotnejšie objekty areálu. Dokumentujú najstarší stavebný fond areálu továrne Tiberghien a synovia, založenej v roku 1907, viažuci sa k predvojnovej etape vývoja textilného priemyslu na našom území,“ priblížila začiatkom roka s tým, že z viacerých pohľadov disponujú významnými pamiatkovými hodnotami.
Zároveň podľa jej slov prezentujú dve základné funkcie továrne.
A to výrobnú a energetickú, vzhľadom na dochované torzo pôvodne rozsiahlejšieho energobloku. So zmienenými objektmi, ako aj samotným areálom bývalej textilky sa v závere apríla prišla osobne zoznámiť ministerka kultúry Natália Milanová.
„Mám veľmi pekný vzťah k národným kultúrnym pamiatkam z laického pohľadu,