TRENČÍN. V kvalitnejšie vybavenom a zdravšom prostredí budú pracovať zamestnanci dvoch chránených dielní v Trenčíne. Vďaka úspešnej internetovej kampani je navyše každým dňom reálnejšie aj zamestnanie ďalších ľudí so zdravotným postihnutím, v hre je aj vznik tretej chránenej dielne pod hlavičkou Na ceste.
Záujemcovia, ktorí chcú podporiť dobrú vec, tak môžu spraviť do tretieho májového týždňa.
Záujem predčil očakávania
Štyria dobrovoľníci mali za cieľ pred začiatkom vyhlásenia kampane vyzbierať 3 500 eur. Víziou bolo podporiť chránené dielne. Konkrétne Baliareň Na ceste a Kaviareň Na ceste.
„Chceli by sme im v lete pomôcť zrenovovať priestory v Katovom dome. Vytvoriť tam sklenené dvere, aby mohli byť viac otvorení vonkajšiemu svetu. Chceme dokúpiť aj stroj na výrobu zmrzliny, čističku vzduchu do baliarne a nejaké drobnosti, aby sa tam zamestnancom mohlo lepšie pracovať,“ priblížil spoluautor výzvy Ivan Ježík.

Doplnil, že všetky peniaze, ktoré vo výzve nazbierajú nad stanovenú sumu, pôjdu do tvorby nových pracovných miest. Realita po prvom týždni trvania kampane predčila očakávania, keď suma atakovala hranicu 7 000 eur.
„Ľudia to prijali veľmi dobre. Neviem povedať, aký je cieľ, no viem sľúbiť, že všetko pôjde priamym darom zriaďovateľom dielní a budú použité na ich rozvoj a na zamestnávanie ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc,“ poznamenal. Záujemcovia si v rámci výzvy môžu zakúpiť pohľadnice, odznaky, tričká, a posedenie pre väčší počet ľudí s občerstvením v Kaviarni Na ceste, kde hostí obslúžia práve ľudia so zdravotným znevýhodnením.
„Ľudia sa tam reálne stretnú s tými, ktorých cez výzvu podporia. Môžu si tam posedieť a vidieť, ako fungujeme. V odmene je káva a koláč,“ povedala maturantka Hana Mišíková, pracovná asistentka v chránenej dielni a zároveň ďalšia zo spoluautorov kampane.
V hre je aj práčovňa
V dvoch chránených dielňach pracuje osem ľudí. Siedmi z nich sú klientmi Domova sociálnych služieb (DSS) Adamovské Kochanovce, ôsmou je Trenčianka odkázaná na invalidný vozík.
Zakúpením nového vybavenia sa podporia schopnosti a zručností tu zamestnaných ľudí s mentálnym postihnutím. „Napríklad stroj na výrobu zmrzliny ich prinúti na sebe pracovať a naučiť sa nové veci. Veľmi to pomáha aj myšlienke deinštitucionalizácie, na ktorej pracujeme od rokov 2014/2015. Páči sa mi, že táto téma sa dostáva na startlabe medzi ľudí, ktorých by sa nám vôbec nepodarilo osloviť, a to aj za hranice kraja,“ skonštatovala riaditeľka DSS Jana Pondušová.
Súčasne priznala, že myšlienkou vzniku tretej chránenej dielne sa zaoberajú asi dva roky. Najčastejšie sa skloňovala drevárska dielňa alebo práčovňa.
„Kľúčové je získať priestor, zamestnancov ani tak nie, keďže priebežne sa nám ozývajú ľudia, ktorí majú zdravotné postihnutie a radi by sa zamestnali,“ uviedla Pondušová.
Podľa Ježíka sú všetky možnosti otvorené. „Bude potrebné zrátať náklady – či na prenájom, alebo zariadenia chránenej dielne. Podľa toho, koľko sa vyzbiera, bude sa môcť premýšľať o type prevádzky a o jej umiestnení,“ doplnil.
V súčastnosti sa obe chránené dielne pripravujú na znovuotvorenie. Baliareň by mali otvoriť začiatkom mája, kaviareň sídliacu v Katovom dome po dokončení výmeny strešnej krytiny a ochodze do niekoľkých týždňov.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!