TRENČÍN. Začiatkom roka, po spustení vakcinačného centra, vznikla vo Fakultnej nemocnici Trenčín Výjazdová očkovacia služba (VOS).

Tá chodí očkovať osoby, ktoré sa nemajú ako dostať do vakcinačného centra.
O výjazdoch očkovacej služby, vedľajších účinkoch vakcín, ale aj o tom, ako sa ľudia snažia dostať k zaočkovaniu podvodom, sme sa rozprávali s Lenkou Dunajovou Družkovskou, námestníčkou pre ošetrovateľskú starostlivosť a doktorkou Simonou Čičovou, koordinátorkou vakcinačného centra.
Koľko výjazdov vykonala VOS doposiaľ?
Lenka Dunajová Družkovská: Očkovanie prostredníctvom VOS sme začali realizovať ešte v januári. Pilotné zariadenia sociálnych služieb, kde sme očkovali klientov nad 70 rokov, boli priamo v Trenčíne.
K dnešnému dňu (20. apríla, pozn. r.) sme navštívili 36 zariadení v Trenčianskom kraji, jedno zariadenie v Nitrianskom kraji, dve dialyzačné strediská, útulok pre občanov bez prístrešia a začali sme s očkovaním aj v domácnostiach. Túto službu využili štyria imobilní, ťažko zdravotne postihnutí občania.
V rozhovore sa okrem iného dozviete aj
- Kam chodí očkovať VOS?
- Či sa môžu službou dať zaočkovať aj fyzické osoby?
- Čo by u ľudí mohlo zvýšiť záujem o očkovanie?
- Ako sa snažia ľudia zaočkovať aj podvodmi?
- Aké zaznamenali vedľajšie účinky očkovania?
- Či mal niekto po očkovaní Astra Zenecou krvné zrazeniny?
Koľko ľudí tvorí VOS?
Lenka Dunajová Družkovská: Na výjazdy chodí lekár, administratívny pracovník a dve zdravotné sestry.
Personálne obsadenie očkovacieho tímu závisí od toho, koľko klientov plánujeme v zariadení sociálnych služieb zaočkovať, ale aj od toho, akú skupinu klientov tvoria záujemcovia o očkovanie, napríklad občania s mentálnym postihnutím, ľudia bez domova, marginalizovaná komunita a podobne.
Ako vyzerá takáto práca v praxi?