TRENČÍN. Vojto Čelko išiel po pražských stopách Tatarku, Kukučína, Kollára, Štefánika, Hodžu, Šafárika, Štúra, Mňačka, Jesenského, Smreka, Turbovej, Tanskej, Dubčeka, Šrobára, Pálku, Gabčíka či Kvašňáka ako skúsený detektív.
Na mape Prahy zachytil ich pamätné tabule, sochy, busty, pracovne, súkromné byty či pamätníky.
Vo viacerých prípadoch dokonca našiel aj miesta ich posledného odpočinku na Olšanskom, Vinohradskom, Ďáblickom či Břevnovskom cintoríne.
„S prípravou mapy mám už veľké skúsenosti. Je to jej druhé vydanie. Prvé vzniklo už v roku 2009 a odvtedy došlo k viacerým zmenám. Objavil som mnoho nového, ale na druhej strane niektoré inštitúcie za dvanásť rokov zanikli a na pôvodných miestach ich už nenájdeme,“ uviedol Čelko.

Podľa jeho slov je v Prahe veľa miest, ktoré sú spojené so Slovenskom a Slovákmi a treba ich neustále pripomínať. Mapa je tak ideálnym sprievodcom návštevníka Prahy či celých školských výletov zo Slovenska, ktoré túžia ísť po stopách Slovákov a slovenskej histórie v bašte českých dejín.
Slováci dobyli Prahu
Všetky podstatné miesta spojené so Slovenskom sú v grafickej podobe zobrazené s očíslovanou ikonou a z druhej strany stručne textovo popísané.

„Hoci je aktuálna mapa doslova horúca, rozmýšľam už nad osobnosťami, ktoré v nej chýbajú a určite pôjdu do tretieho vydania mapy, ktorá o pár rokov opäť uzrie svetlo sveta. Nebudú v nej chýbať ani známi slovenskí filmoví tvorcovia Juraj Šajmovič či Juraj Herz, ktorí sa do tejto mapy ešte nedostali,“ prezradil Čelko.