TRENČIANSKY KRAJ. Pomoc, ktorú až tak za pomoc nemožno považovať. Zhodujú sa zástupcovia občianskych združení, ktoré sa v Trenčianskom kraji starajú o záchranu hradných ruín. Náhradný scenár štátu, ktorým chce sčasti suplovať úspešný projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných, ich neoslovil.
Občianske združenia avizujú, že sa do novej výzvy nezapoja, a to z viacerých dôvodov. Obnova a záchrana kultúrnych pamiatok v regióne sa tak výrazne spomalí.
Peniaze na spoluúčasť združenia nemajú
Projekt obnovy hradov dával v uplynulých rokoch šancu uplatniť sa stovkám ľudí po celom Slovensku. Vo väčšine prípadov sa vďaka nemu zamestnali ľudia s nižším vzdelaním, vyšším vekom a tí, ktorí boli dlhodobo vedení na úradoch práce. Projekt sa skončil, ministerstvo práce už vlani avizovalo, že na jeho pokračovanie nemá peniaze.
Riešenie patovej situácie ponúklo v druhej polovici marca ministerstvo kultúry, ktoré sa na obnove hradov podieľa cez dotácie na odborné činnosti.

Podporu našlo u štátneho tajomníka na ministerstve investícií, ktoré do novej dotačnej schémy zahrnulo aj starostlivosť o kultúrne dedičstvo. V rámci výzvy tohto rezortu sa o 1,1 milióna eur môžu uchádzať občianske združenia (OZ) a neziskovky, ktoré hrady obnovujú.
Úspešní žiadatelia môžu získať na podporu od 10- do 50-tisíc eur. Viacerí však tak nespravia. Medzi nimi je aj občianske združenie, ktoré sa stará o obnovu hradu Uhrovec.
„Výzva, ktorá by mala pomôcť, je v podstate nepoužiteľná, lebo je tam veľký podiel