Pre onkologických pacientov s covidovou infekciou je chemoterapia smrteľne nebezpečná. Napriek zlej pandemickej situácii onkológovia vyšetrujú všetkých pacientov s podozrením na nádorové ochorenie.
O tom, ako prebieha liečba onkologických pacientov počas pandémie, sme sa rozprávali s Branislavom Bystrickým, klinickým onkológom Fakultnej nemocnice Trenčín.
Európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie sa vyjadrila, že pandémia má na boj s rakovinou priam katastrofický dosah. Aká je situácia v trenčianskej nemocnici?
Je to pravda. To, čo vieme, zatiaľ vieme len z prvej vlny, ktorá bola omnoho miernejšia. Pacienti počas lock-downu nevyhľadávali lekársku pomoc, ak si nahmatali nejakú hrčku alebo mali nejaké krvácanie z konečníka, proste keď si našli nejaký príznak, ktorý mohol značiť onkologické ochorenie.
Pozorovali sme, že po skončení prvej vlny, v letných mesiacoch bol zrazu nárast pacientov.
Toto obdobie trvalo do septembra, potom začala druhá vlna. Je možné, že keď skončí táto druhá vlna, budeme mať opäť nárast pacientov, ktorí si momentálne odkladajú diagnostiku.
Je momentálne tých pacientov viacej ako obvykle?
Povedal by som, že máme dosť pacientov. Teraz je dosť zlá personálna situácia v Prievidzskom okrese, pred pár dňami tam zomrela jedna onkologička a druhá si zavrela prax, takže pomáhame aj týmto pacientom. To ale nesúvisí s pandémiou.
Všeobecne incidencia onkologických ochorení stúpa, jednak že populácia starne, dožívajú sa dlhšie, žijú s onkologickými ochoreniami, zlepšuje sa aj diagnostika, viacej tých ochorení je zachytených, keďže liečba ide stále dopredu.
Všeobecne s každým rokom nám narastá počet pacientov, ktorých my liečime na oddelení. Korona urobila len také vlny, kedy sa strieda málo a veľa pacientov.
V rozhovore sa okrem iného dozviete
- Kedy musia onkológovia odložiť liečbu pacientov?
- Aký môže mať covidová infekcia dopad na zdravie onkologického pacienta?
- Či sa kvôli zlej pandemickej situácii museli odložiť operácie nádorových ochorení?
- Či zaznamenali výpadok personálu na oddelení?
- Ako lekári postupujú v prípade, že je onkologický pacient pozitívny na koronavírus?
Ako sa podpísala pandémia pod liečbu onkopacientov?
Keď má pacient koronavírusovú infekciu, nemôže dostávať chemoterapiu. Je tam určitý dosah aj na prežívanie, čo sa týka toho, že liečba sa nechtiac odďaluje, aby sme pacientovi neurobili chemoterapiou poruchu imunitného systému takú, že tá covid infekcia by potom bola omnoho vážnejšia.