TRENČÍN. Pandémia vlani ovplyvnila okrem iného aj možnosť zapojenia sa rôznych organizácií o granty či dotácie, a to z dôvodu, že mnohé samosprávy ich udeľovanie pozastavili.
Stalo sa tak v prípade Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) i mesta Trenčín. Dôvodom boli obavy z dopadov pandémie na ich rozpočty.
Situácia sa po neistom roku začína upokojovať a samosprávy avizujú uvoľnenie peňazí.
Dotácie budú vyššie

Jedným z poberateľov grantov bol v uplynulých rokoch aj Hospic milosrdných sestier v Trenčíne. V zariadení sa venujú nevyliečiteľne chorým pacientom v pokročilom štádiu onkologického ochorenia a zomierajúcim. Neštátne zdravotnícke zariadenie si až tretinu svojich nákladov financuje prostredníctvom rôznych dotácií a darov.
„Sme veľmi závislí od štedrosti darcov aj donorov, týka sa nás každé stopnutie, zamietnutie, pozastavenie dotácie. Štát nás podporuje 50 percentami, niečo platí pacient, respektíve príbuzný, zvyšok musíme niekde nájsť. Dotýka sa nás každé jedno euro, vážime si každý cent,“ povedal vlani Ľubomír Šarkőzy, koordinátor na získavanie prostriedkov. Hospic v minulosti získal peniaze z participatívneho rozpočtu trenčianskej župy.
V rámci participatívno-komunitného rozpočtu však Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) nepodporil v roku 2020 žiaden projekt. „Uzávierka predkladania žiadostí o poskytnutie grantu bola do 31. marca 2020. Proces prerokovania predložených navrhnutých projektov v rámci verejného zvažovania sa z dôvodu pandémie spôsobenej ochorením COVID-19 nemohol uskutočniť,“ vysvetlila hovorkyňa TSK Lenka Kukučková.
V rámci svojich ďalších dotačných a grantových schém rozdelila župa len časť vyčlenených prostriedkov, zvyšok využila na boj s pandémiou.