Je najvyšší čas, pretože od budúceho roku samosprávy nesmú vyvážať biologický odpad z mestskej zelene na skládky. Tento termín členovia vznikajúceho združenia Regionálna kompostáreň Považie nestihnú, a preto musia hľadať dočasné riešenia.
Vznik združenia odsúhlasili jednotlivé zastupiteľstvá a v blízkej dobe by sa mali stretnúť primátori miest a starosta Trenčianskej Teplej pri podpise zmluvy. Čaká sa aj na rozhodnutie Trenčianskych Teplíc, či sa ku svojim susedom pridajú. Pre vybudovanie kompostárne je vybraných niekoľko lokalít, najlepšiu polohu má pozemok v katastri Dubnice, ktorý mestu prisľúbil Slovenský pozemkový fond.
Dubnická enviromentálna skupina a Spoločnosť priateľov zeme budú do konca roku zisťovať, koľko biologických odpadov región produkuje. „Naša analýza ukáže, aká veľká by mala kompostáreň byť a tiež aj výšku potrebných investičných nákladov,“ vysvetľuje hlavný aktivista DES a dubnický mestský poslanec Marek Kurinec. DES získala na vypracovanie štúdie grant vo výške 160-tisíc korún, zvyšnú jednu tretinu prostriedkov majú uhradiť samosprávy.
Aktivisti budú zisťovať aj množstvo a štruktúru biologických odpadov, ktoré vznikajú v reštauračných zariadeniach a domácnostiach. Od roku 2010 sú totiž mestá povinné separovať aj tie. Informácie o bioodpadoch aktivisti získajú pomocou ankiet s občanmi, návštevami jednotlivých prevádzkarní a celý jeden mesiac budú mať vyhradený vyslovene na zisťovanie skladby odpadu v kontajneroch. „Samosprávy budú mať lepší prehľad, aké je zloženie zmesového odpadu a v budúcnosti budú môcť s týmito údajmi operovať,“ dokladá Marek Kurinec.