Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik

Sopranistka Slávka Zámečníková: Rada kraľujem sama sebe

Sopranistka Slávka Zámečníková pochádza z Bánoviec nad Bebravou, kde navštevovala Základnú umeleckú školu Dezidera Kardoša.

(Zdroj: FACEBOOK Slávka Zámečníková - Soprano)

Od septembra 2020 je stálou členkou Viedenskej štátnej opery. V rámci Bratislavských hudobných slávností absolvovala vlani na jeseň v Bratislave recitál, zostavený z diel piesňovej tvorby obdobia romantizmu i známych operných árií.

V októbri debutovala vo Viedni ako Norina v Donizettiho opere Don Pasquale, nečakane s českým basbarytónom Adamom Plachetkom. Štvrtého decembra spievala vo Viedni Mahlerovu 4. symfóniu na streamovanom koncerte, žiaľ, už bez divákov.

Na adventnom koncerte v Bratislave zazneli v jej podaní skladby Ave Maria a Rutterov Magnificat pre soprán, miešaný zbor a komorný orchester. Pre pandemické opatrenia to bol jeden z posledných koncertov s divákmi s obmedzenou kapacitou sály Slovenskej filharmónie. Ale, ako sama hovorí, sála je vždy poloplná, nie poloprázdna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slávka Zámečníková, jeden z najväčších talentov európskeho vokálneho umenia, porozprávala o svojich začiatkoch, súťažiach a osobnostiach, ktoré ju formovali.

U umelcov je jedným z dôležitých okamihov v ich živote ten prvý moment, v ktorom sa stretli s umením, vo vašom prípade so spevom. Pamätáte si ešte, aké boli vaše hudobné začiatky?

Ja som spievala, odkedy si pamätám, úplne odmalička. Začala som ešte v škôlke a priznám sa, že si už ani neviem predstaviť život bez hudby, vždy patrila k môjmu životu. Môj prvý väčší umelecký zážitok, a hneď operný, bola moja prvá návšteva v Slovenskom národnom divadle v Bratislave.

Bola to Smetanova Predaná nevesta a spievala tam známa mojej učiteľky spevu Petra Záhumenská. A mňa to neskutočne ohúrilo a nadchlo, bol to pre mňa veľmi silný zážitok. Bola to prvá opera, ktorú som videla, mala som myslím 16 rokov. Vždy v rozhovoroch spomínam, že toto bol ten silný moment, kedy som sa rozhodla, že chcem na javisku stáť aj ja a dokázať vytvoriť niečo tak hlboké a výnimočné.

SkryťVypnúť reklamu

Pestovala sa láska k hudba a spevu vo vašej rodine od vašich detských rokov?
Čo sa týka hudby, som trochu taká čierna ovca rodiny (smiech). U nás doma nikto nespieva ani nehrá na hudobnom nástroji. Pokiaľ viem, moja stará mama aj prastarí rodičia veľmi pekne spievali, ale v tej dobe skôr pásli ovce na poliach, aby uživili rodinu, než aby študovali spev v umeleckej škole. Doma som teda nikdy nemala nejaký príklad a ani ma k tomu vyslovene rodičia neviedli. Mala som ale veľké šťastie, že mi nikdy v ničom nebránili. Videli, že ma to baví a veľmi ma podporovali. Prihlásili ma do základnej umeleckej školy, už keď som mala šesť rokov. Bola som v podstate samostatné dieťa, nemuseli ma do ničoho nútiť ani mi vravieť, aby som šla cvičiť. Na konci roka si maximálne pozreli vysvedčenie. Na koncertoch nikdy nechýbali a to ma veľmi podporovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Streamovaný prenos opery Carmen ponúkne rakúska verejnoprávna televízia ORF III 21. 2. 2021 o 20:15 hod. a Viedenská štátna opera v živom prenose na svojej webovej stránke https://play.wiener-staatsoper.at/ v rovnaký deň o 18:00 hod.

V hlavných úlohách sa predstaví gruzínska mezzosopranistka Anita Rachvelishvili (Carmen) a poľský tenorista Piotr Beczała (Don José). Slovenské zastúpenie budeme mať v Slávke Zámečníkovej v úlohe Frasquity, priateľke Carmen a basista Peter Kellner bude spievať úlohu poručíka Zunigu.

Vaša hudobná dráha nebola celkom priama: ZUŠ, konzervatórium, univerzita. Viem, že ste študovali na gymnáziu a štúdium ste kvôli hudbe na niekoľko rokov prerušili.
Áno, to bol, myslím si, ten moment, keď som navštívila SND v Bratislave a rozhodla som sa, že gymnázium asi nebude presne to, v čom sa vidím. Vždy som chcela byť lekárkou, lákalo ma mať skôr intelektuálnu profesiu (smiech).
Neskôr som vyhrala niekoľko speváckych súťaží, a tak som si povedala, že to asi s tým mojím spevom nie je celkom na zahodenie. Veľmi ma to napĺňalo a spev bol súčasťou môjho života po celý čas. Aj keď som už chodila na gymnázium, stále som spievala. Neodvážila som sa však dúfať, že to môže byť raz moja profesia. Ľudia v mojom okolí boli totiž skôr neumelecky zameraní, takže som nemala s čím porovnávať.

Takže aj tá skutočnosť, že rodičia na vás netlačili, prispela nakoniec k vašej úspešnej hudobnej kariére.
Určite áno. Ja som skôr samostatný človek a rada rozhodujem o svojom živote. Či už sama kontrolujem svoj spev, alebo si všetko sama plánujem. Takto mi to vždy vyhovovalo a nemala som pocit, že ma niekto do niečoho tlačí. Možno ak by som žila v hudobníckej rodine, bol by to oveľa väčší tlak a očakávania od okolia by boli oveľa väčšie.

V živote každého umelca a najmä speváka sú niektoré osoby a osobnosti, na ktoré človek nikdy nezabúda. Jednak sú to spomínaní rodičia a aj hudobní pedagógovia. Ako si spomínate na tých vašich a kto z nich vás najviac spevácky ovplyvnil?
Odkedy som začala spievať v základnej umeleckej škole, bola mojou učiteľkou Simoneta Adamková. Práve ona bola mojím vzorom už od malého dieťaťa, fascinovalo ma, aká bola všestranná. Keď som videla, aká je pre spev zanietená, veľmi ma to v tom ranom veku inšpirovalo. Keď neskôr odišla na materskú dovolenku, sústredila som sa viac-menej na klasické štúdium na gymnáziu. Keď sa vrátila, práve ona bola tým človekom, ktorý ma priviedol k myšlienke ísť študovať na konzervatórium.
Ďalšou dôležitou pedagogičkou bola moja profesorka na konzervatóriu Božena Ferancová, ktorá ma výborne pripravila na prijímačky do Berlína a na mnohé spevácke súťaže, takže som si pomaly vybudovala také to nevyhnutné „spevácke sebavedomie“. Mojou súčasnou pedagogičkou je moja profesorka z Berlína Anna Samuil a mojím klaviristom je jej manžel Matthias. S nimi som doteraz často v kontakte, aj keď momentálne bývam vo Viedni a do Berlína veľmi nestíham cestovať. Keď treba, pracujeme online, čo počas pandémie už nie je nič nezvyčajné.

Ak uvážime, že pedagóg a spevák si musia rozumieť nielen odborne, ale aj ľudsky, iste môžeme povedať, že je táto umelecká symbióza v niečom špecifická.
V mladšom veku je pedagóg pre speváka ako ďalší rodič. Študent mu dôveruje a očakáva, že ho niekam posunie, je to veľká zodpovednosť. Ak má spevák v mladšom veku nešťastie na pedagóga, môže to mať celoživotné následky. Hlas totiž rastie spolu s človekom, a ak si osvojí nesprávne návyky, veľmi ťažko sa odstraňujú. Osobne som vždy ale mala šťastie na pedagógov a s mojimi profesorkami mám len tie najlepšie skúsenosti.

Pre spevákov opery a, samozrejme, aj iných žánrov sú dôležitým porovnávacím faktorom spevácke súťaže. Ako posúva toto spevácke súperenie jednotlivých interpretov?
Hoci som odspievala už niekoľko súťaží, nikdy som to nevnímala tak, že chcem s ostatnými kolegami súťažiť. Chcela som súťažiť hlavne sama so sebou, chcela som vidieť, čo dokážem. Čo zvládnem alebo nezvládnem pod stresom, aby som neskôr bola pripravená na akúkoľvek situáciu.
Mám veľmi rada adrenalín, čo je v tejto profesii veľké plus. Súťaže mi teda dali veľmi veľa a užívala som si ich hoci to bol, samozrejme, obrovský stres. Nikdy som však nešla na žiadnu z nich s vidinou víťazstva. Chcela som podať najlepší výkon, aký som v tej chvíli dokázala a to bolo pre mňa prioritou.

Jedna zo súťaží, ktorá rezonuje v umeleckých kruhoch, je Medzinárodná spevácku súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského, ktorá bola po sedemročnej prestávke obnovená v roku 2017. Jej 22. ročník ste vyhrali práve vy. Ako ovplyvnila či posunula táto súťaž vás a ako si na ňu spomínate?
Ešte ako študentka som chodila na túto súťaž počúvať a obdivovať starších súťažiacich spevákov. Človek si ani neuvedomí, ako sa za pár rokov môže posunúť a na súťažnom pódiu stojí on sám. Bolo pre mňa veľkou cťou, že mi bolo dopriate toľkého uznania, obzvlášť doma na Slovensku. Také niečo pre speváka veľa znamená, hlavne keď som už vtedy pár rokov pôsobila v zahraničí.

Vo svojej kariére ste účinkovali, okrem iného, na javiskách troch štátnych opier – v Berlíne, vo Wiesbadene a momentálne ste v angažmáne vo Viedenskej štátnej opere. Aké operné domy sú ešte pre vás krajinou neznámou a v ktorých by ste chceli vystúpiť?
Nikdy som veľmi nerozmýšľala, kde by som chcela spievať. Vždy som chcela spolupracovať s ľuďmi, ktorí hudbu milujú, sú profesionáli a od ktorých sa môžem niečo nové naučiť. Či už sú to známi dirigenti, alebo kolegovia, ktorí si na javisku prežili kus života. Som typ, ktorý má rád kolektívnu prácu, takže táto profesia je pre mňa vyslovene požehnaním.
Každý by chcel, samozrejme, spievať v La Scale alebo Metropolitnej opere, ale na to sa nesústreďujem. Nikdy som to nevnímala tak, že sa už neviem dočkať, kedy konečne budem spievať na úplnej špičke. Všetko má svoj čas, a tak sa sústreďujem skôr na krátkodobé ciele. Dôležité je, čo sa deje teraz a dôležité je to robiť dôsledne a užívať si to. Pre mňa bola vždy dôležitá prítomnosť.

Premýšľali ste prípadne niekedy aj nad pedagogickou činnosťou?
Priznám sa, že som bola väčšinou zaneprázdnená v divadle a nemala som čas sa tým zapodievať. Sledujem však, že niektorí moji kolegovia začali učiť, aj pre pandémiu a obmedzenia v kultúre, každý chce ďalej pracovať. Učeniu sa určite nebránim, možno sa do toho pre pandémiu takisto pustím skôr, než som si myslela. Zatiaľ sa však teším, že vo Viedni naďalej fungujeme a môžem sa venovať novým rolám.

Aký bude rok 2021, aké operné úlohy vás čakajú, aké koncertné vystúpenia sú napriek obmedzeniam v pláne?
Čo sa týka najbližších plánov, blíži sa mi premiéra Carmen, ktorú budeme hrať v nedeľu 21. 2. bez publika a v priamom prenose rakúskej televízie ORF. Predstavím sa po prvýkrát v úlohe Frasquity po boku nezameniteľnej Carmen, Anity Rachvelischvili a Dona Josého, Piotra Beczału. Ďalej ma čaká premiéra Monteverdiho Korunovácie Poppei, kde sa predstavím v hlavnej úlohe pod taktovkou Pabla Heras-Casado. Bude to taktiež môj debut a pevne verím, že hrať budeme už nielen pre televíznych divákov, ale už aj pre skutočné publikum.
V menšej úlohe Blumenmädchen sa predstavím v premiére Wagnerovho Parsifala po boku Jonasa Kaufmanna a pod taktovkou Philippa Jordana. Čakalo ma ešte zopár ďalších rolí v operách, ktoré sú už v repertoári Viedenskej štátnej opery, ale pre pandémiu zo sezóny zrejme úplne vypadnú. Mimo Viedne debutujem tiež s Orffovou Carminou buranou v pražskom Dome umenia v júni tohto roku.
⋌ Martin Broniš

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
 3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 2. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 3. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 4. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
 5. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
 6. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
 8. Verejnosť už hlasuje za najkrajšiu obnovenú pamiatku
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 733
 2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 956
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 9 533
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 181
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 784
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 471
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 926
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 452

Blogy SME

 1. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku
 2. Anton Kaiser: Rozlúčka so zimou
 3. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
 4. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 5. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
 6. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
 7. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
 8. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 304
 2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 229
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 218
 4. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 628
 5. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 603
 6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 301
 7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 534
 8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 521
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Slovenská správa ciest naplánovala pre šoférov v čase úplne uzávery panelky štyri obchádzkové trasy.

Predseda TSK prosí ľudí, aby počas uzávery cestovali vlakmi.


7 h
V Trenčianskych Tepliciach horí budova obchodného domu.

V priestoroch sa nachádzali aj dve osoby.


SITA 8 h
S nárastom elektromobility budú stáť mestá pred otázkou, ako zabezpečiť nabíjanie na panelákových sídliskách.

Trenčianska radnica chce v rámci prvej etapy rekonštrukcie verejného osvetlenia vymeniť 5904 pôvodných svietidiel za LED svetlá a doplniť 501 nových LED svietidiel.


TASR 8 h

Aké novinky hlásia z klubov VIII. ligy Juh?


9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Niektorých hľadajú viac ako dvadsať rokov.


21. mar

Nemocnica sa bráni, že hoci operovali nesprávne koleno, nebolo zdravé.


21. mar

Predseda TSK prosí ľudí, aby počas uzávery cestovali vlakmi.


7 h

Obvinených je päť osôb, sú medzi nimi aj funkcionári Slovenského pozemkového fondu.


20. mar

Blogy SME

 1. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku
 2. Anton Kaiser: Rozlúčka so zimou
 3. Ján Šeďo: Princíp revitalizácie OĽaNO som aplikoval vo svojej záhrade.
 4. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
 5. Ján Valchár: Avdijivka II. (karty sú nanovo rozdané)
 6. Linda Rampašeková: ZAČALA SEZÓNA
 7. Anna Miľanová: Sila a krása prírody... 2021
 8. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce - Čierna skala, Malá skala
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 304
 2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 229
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 218
 4. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 628
 5. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 3 603
 6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 301
 7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 534
 8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 521
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu