DOLNÉ SRNIE. Určite to poznáte. Nostalgické spomienky na otcove rozprávanie o jeho detstve.
Keď ste malý a dospievate, tak to tak zreteľne nevnímate. Keď prídete o najbližších, vynárajú sa vám detaily, ktoré vám rozprávali pred desiatkami rokov.
Otec, rodák z Dolného Srnia, často spomínal Srniansky háj. Po dlhých rokoch som sa opäť vybral na miesta, kadiaľ v detstve behali jeho chlapčenské nôžky. Spomienky a zároveň úplne nové poznanie, ako keď som na Háj chodil s otcom ako malý chlapec. Archeologická lokalita Srniansky háj totiž otvára pred vami históriu Slovanov starú tisícky rokov.

Mierny vŕšok, na ktorý sa rád vracal a študoval tu naše dejiny aj botanik a etnograf, rodák z Lubiny, Jozef Ľudovít Holuby (1836 – 1923), či jeho súputník, geológ Dionýz Štúr z Beckova (1827 – 1893).
Nenáročná túra s nádherným výhľadom
„Ako malí chlapci sme sa chodievali hrávať na Háj,“ spomínal často otec. Pre tých, ktorí milujú našu históriu a archeológiu, lokalita známa pod pojmom Srniansky háj alebo aj Hradisko. Krásne miesto trošku zabudnuté v mysliach ľudí. Hoci sa pri jasnom nebi v krásnom počasí pred vami otvorí okolitý priestor z výšky 348 metrov nad morom, turisti ho príliš nevyhľadávajú.

Z obce Dolné Srnie či z druhej strany od Bošáce vyjdete na najvyššiu kótu vrchu s rovnomenným názvom Hradisko pri svižnom tempe za štvrťhodinku. Rozhľad však toto miesto označené veľkým dreveným dvojkrížom na desiatky kilometrov poskytne nádherný.
Z dolnosrnianskeho chotára uvidíte Trenčiansky hrad a veľkú časť Trenčína, ale aj ďalšiu hradnú dominantu v Beckove. A k tomu nádhernú panorámu celej Bošáckej doliny.