TRENČÍN Od januára sa Trenčín pridal ku krajským mestám, ktoré majú svoju online cirkulárnu mapu. Trenčania môžu na tejto mape nájsť lokality knižných búdok, bikesharingu a hlavne komerčných prevádzok, ktoré majú napomôcť znížiť množstvo vytvoreného odpadu v meste a začať zmýšľať ešte viac ekologicky ako doteraz.
Kolektívna práca

Projekt cirkulárnych máp realizuje Inštitút cirkulárnej ekonomiky. V Trenčíne sa na tvorbe tejto mapy podieľali spolu s inštitútom aj Martina Novotová a Martin Gajdoš. Tí spoločne v meste prevádzkujú bezobalový obchod na Braneckého ulici.
„So zakladateľkami inštitútu sa poznáme, občas sa naše osvetovo-vzdelávacie aktivity prelínajú. Vedia, že nám záleží na tom, aby ľudia pochopili, prečo je predchádzanie vzniku odpadu dôležité, a aby vedeli, ako to prakticky pretaviť do svojho života,“ povedala Novotová.
Dvojica dostala ponuku pomôcť pri tvorbe zoznamu miest, ktoré spĺňajú princípy obehového hospodárstva. Tento zoznam potom slúžil ako podklad pre tvorbu reálnej mapy.
„Znamená to, že sme doslova chodili po meste a mapovali všetky miesta, ktoré sa svojím charakterom do mapy hodia,“ doplnila.
Podľa jej slov pri tvorbe mapy ochotne pomáhali aj ľudia, ktorí navštevujú ich obchod.
„Keď sme im oznámili, že sa mapa pripravuje, sami iniciatívne začali prichádzať s nápadmi. Aj vďaka nim sa mapa postupne naplnila. My sme zoznam sfinalizovali a v potrebnom formáte posunuli na ďalšie spracovanie,“ vysvetlila.
Interaktívna služba
Ľudia na mape nájdu miesta, ktoré svojím charakterom buď predlžujú životný cyklus produktov, nechávajú ne-chcené, no funkčné veci stále v obehu, alebo podporujú princíp zdieľanej ekonomiky.
Taktiež sú na mape prevádzky, ktoré ponúkajú možnosť bezobalového nakupovania.
„Cieľom mapy je ukázať ľuďom tieto možnosti, aby ich prvotným impulzom nebolo produkt vyhodiť a kúpiť nový a zároveň, aby Trenčania pracne nemuseli sami tieto možnosti vyhľadávať,“ povedala Novotová.