TRENČÍN. Zvedavosť a fascinácia hmyzom od útleho detstva ju priviedli k originálnemu koníčku. Tam, kde bežný človek vidí vyhodený elektrospotrebič, ona vidí príležitosť na sebarealizáciu. O pretváraní elektroodpadu na vkusný ozdobný hmyz sme sa rozprávali s Karolínou Jarošovou, ktorá vystupuje pod vlastnou značkou.
Ako začal príbeh Alma.art?

Vždy som mala vo svojom voľnom čase potrebu niečo vytvárať alebo kresliť. Chodila som do ZUŠ-ky, doma som vyrábala, čo sa dalo, marionety a figúrky z hliny a zvyškov látok, zalievala som kvety do živice. Rada som skúšala rôzne nové veci.
Kde prišiel prvotný impulz vyrábať hmyz z elektroodpadu?
Pamätám si, že sa mi raz pokazil môj tablet a ja mám občas taký problém, že sa nedokážem úplne zbaviť starých vecí, pretože príliš rozmýšľam nad tým, čo s nimi potom bude, a tak hľadám iné spôsoby, ako s nimi naložiť bez toho, aby skončili na skládkach odpadu.
No a v tomto prípadne som bola jednak zvedavá, čo sa vnútri takéhoto zariadenia ukrýva, a jednak som bola inšpirovaná anglickou umelkyňou, ktorá sa tiež venuje vyrábaniu drobných stvorení z počítačových súčiastok. Cieľ pokúsiť sa vytvoriť si vlastný elektronický hmyz z tabletu bol teda jasný.
Spomínate si na svoj prvý výrobok?
Myslím, že prvých výrobkov bolo rovno viac, lebo ma táto činnosť veľmi zaujala. Určite medzi nimi bola fialová vážka a mucha s oranžovými krídlami, viac si ale nepamätám.
Pravdepodobne skončili buď ako darček pre niektorého člena mojej rodiny, alebo sa predali na dobročinnom bazári, ktorý vtedy naša škola organizovala.
Ako vyzerá proces výroby jedného takéhoto 'chrobáčika?'