
REGIÓN. Bánovce nad Bebravou uplynulý december sprístupnili nové kolumbárium. Ide už o druhú urnovú stenu na území mesta. Napriek tomu, že viaceré samosprávy pristupujú k budovaniu urnových stien, obyvatelia Trenčína si musia naďalej vystačiť s urnovým hájom.
Plánujú viacero urnových stien
Ako vysvetlila bánovská radnica, sprístupnením nového kolumbária reagovalo mesto na požiadavky občanov a rastúci počet kremácií. Nové kolumbárium v meste tvorí 64 urnových schránok v štyroch blokoch.
Do jednej urnovej schránky je možné uložiť až štyri urny zosnulých, môže tak slúžiť ako rodinná hrobka. Kolumbárium stálo mesto zhruba 36-tisíc eur.
Mesto Trenčín plánuje postaviť viacero menších urnových stien. Tie sa majú nachádzať na cintoríne Trenčín-Juh.
Podľa slov Eriky Ságovej, hovorkyne mesta, sa na tomto cintoríne nachádza urnový háj, ku ktorému v minulom roku mesto pristavilo novú časť.
„Nová časť urnového hája je nad vojenskou časťou, nad Srbskou kaplnkou s voľnou kapacitou približne 85 urnových miest,“ povedala.
Keďže jedno urnové miesto sa nerovná automaticky len jednej uloženej urne, kapacita novej časti urnového hája by mala vystačiť na dva roky.
„V tom čase počítame na hlavnom cintoríne aj s výstavbou viacerých menších urnových stien,“ upresnila Ságová s tým, že urny sa medzičasom môžu dopĺňať i v staršom urnovom háji.
Preferujú tradičnú formu pochovávania
Mesto Nemšová má rovnako ako krajské mesto záujem vybudovať urnovú stenu. Zámer prvýkrát predstavili ešte v roku 2016.