Jeho autor našiel odvahu aj v časoch socializmu na vznik diela s náboženským motívom. Hoci nad betlehemom Michala Hanzlíka lietala sovietska raketa s nápisom CCCP, situácia v krízovom roku 1968 ho prinútila ukončiť jeho výstavbu.
Dnes môžu ľudia tento betlehem obdivovať v Podjavorinskom múzeu v Novom Meste nad Váhom aj vďaka Mariánovi Mikulcovi, ktorý dal Hanzlíkovmu betlehemu druhý život. O pár metrov ďalej stojí ďalší pohyblivý unikátny betlehem, ktorý vznikol priamo v rukách Mariána Mikulca.

Kedy ste sa vlastne dozvedeli, že Michal Hanzlík vybudoval nádherný betlehem?
Prvýkrát som počul o tomto betleheme už od svojho otca. Iba som vedel, že sa tam pohybujú nejaké postavy, blikajú tam svetielka a po oblohe lieta raketa s označením CCCP. Strohá informácia, ktorá ma zaujala, no nemal som možnosť ho vidieť. Navyše v čase, keď som sa začal o betlehemy intenzívnejšie zaujímať, vďaka politickej situácii v rokoch 1966 – 1968 ho pán Hanzlík prestal stavať.

Vaša zvedavosť zrejme neutíchala.
Stretol som ľudí, ktorí pri tomto betleheme trávili detstvo, chodili mu ho pomáhať stavať a mali veľa krásnych spomienok. Tak som sa dozvedel niečo viac, ako betlehem vyzeral. Nestretol som však nikoho, kto by bol vedel o jeho osude. Betlehem bol pre mnohých Novomešťanov doslova legendou. Deti ho chodili potajme obdivovať v čase, keď sa nesmeli nikde verejne vystavovať. Pán Hanzlík mal tolerantnú manželku, ktorá súhlasila s tým, aby cez vianočné sviatky nepoužívali kuchyňu a aby sem mohli prichádzať veľkí aj malí návštevníci.