Lukáš Horňák, aplikačný inžinier na oddelení vývoja elektroniky

O Brose som sa prvýkrát dozvedel štandardne z portálu Profesia.sk a teraz tu pracujem päť mesiacov ako aplikačný inžinier. Je to moja prvá skúsenosťou v tomto odbore. Za prácou som sa presťahoval do Prievidze z Bratislavy, kde som najskôr študoval a následne pracoval. Pracovať pre automobilový priemysel bol vždy môj sen. Neskôr tento faktor hral prím pri mojom rozhodovaní.
To, že je vývoj elektroniky lokalizovaný práve v Prievidzi ma neprekvapilo. Počas môjho pôsobenia v Nemecku som si všimol, že rôzne technologické spoločnosti boli situované aj v menších mestách než je Prievidza. Aj menšie regióny majú čo ponúknuť, od šikovných ľudí až po príjemné prostredie na život. Oddelenie vývoja elektroniky je stále vo fáze rastu, preto pre mnohých ľudí to môže byť skvelá príležitosť.
Keďže pracujem ako aplikačný inžinier, časťou mojej práce je aj parametrizácia systému elektrického zdvíhania dverí batožinového priestoru. Je to zaujímavé najmä v tom, že každý model auta má iné rozmery, hmotnosť a kinematiku pohybu. Preto je potrebné pri každom modeli vytvoriť sadu parametrov tak, aby boli splnené požiadavky výrobcu automobilov. Dnes som hrdý na to, že pracujem v globálnej spoločnosti s desiatkami závodov po celom svete. Portfólio firmy zahŕňa oveľa viac produktov a v mnohých odvetviach je hlavným lídrom na trhu. Zároveň má firma dlhoročnú tradíciu a meno u výrobcov automobilov.
Martin Humaj, projektový inžinier na oddelení vývoja elektroniky

O Brose som sa dozvedel už počas štúdia na fakulte Žilinskej Univerzity v Žiline. Keďže pochádzam z Prievidze, po skončení štúdia som mal v pláne usadiť sa tu a zostať v blízkosti rodiny a priateľov.
Už v roku 2015 v letnom semestri prvého ročníka som zachytil správu o tom, že v prievidzskom priemyselnom parku firma Brose položila základný kameň na postavenie nielen fabriky ale aj vývojového centra. Okamžite som si firmu preveril a s nadšením zistil, že sa zaoberajú vývojom a výrobou mechatronických komponentov pre automobilový priemysel. To zahŕňalo elektroniku a elektrické pohony, teda veľmi podobnú oblasť, ktorú som študoval.
Odvtedy som pravidelne zisťoval, ako sa situácia vyvíja najmä v pracovných pozíciách vo vývoji. Spoločnosťou Brose som bol oslovený začiatkom roka 2019 na pozíciu v plánovanom oddelení vývoja. Ponuku som prijal a dnes je to rok aj päť mesiacov, čo tu pracujem.
Najskôr som nastúpil som na pozíciu Application Software Developer. Po siedmich mesiacoch na pozícií som sa kariérne posunul na Project Engineera. Aj keď som mal stále dostatok príležitostí na profesijný rast ako Software developer, rozhodol som sa prijať ponuku práce ako Project Engineer.
Jeden z dôvodov bol aj ten, že som vnímal potrebu obsadenia tejto pozície v rámci tímu, aby sme mohli ako oddelenie prijať zodpovednosť a samostatne viesť vývoj produktov. V tejto pozícií som mal oveľa bližšie aj k ostatným oblastiam vývoja. Od roku 2020 som sa posunul na pozíciu Project Engineer-a (Product Development Engineer for Electronics), kde som zodpovedný za vývoj produktu – elektronických riadiacich jednotiek pre dverové systémy. Každodenná práca zahŕňa vedenie a koordináciu vývojového tímu zloženého z odborníkov na rôzne oblasti nielen v rámci oddelenia v Prievidzi ale aj s kolegami z Nemecka, Indie, Severnej Ameriky alebo Japonska. Od návrhu prvého konceptu až po začiatok výroby. Rovnako je súčasťou napríklad aj analýza požiadaviek zákazníka, návrh rôznych variantov riešení a ich úspešná implementácia do finálneho produktu.
Keď som prvýkrát počul o Brose, napadla ma myšlienka zamestnať sa v Prievidzi, keďže dovtedy sa v Prievidzskom okrese podobné pracovné príležitosti nevyskytovali. Teraz to vnímam trochu inak. Je to možnosť zaujímavej práce v oblasti vývoja, ktorá sa Slovensku nenachádza na každom kroku. Príjemné pracovné prostredie a priateľská atmosféra v rámci tímu.
