Špeciálne upravená a ekologická podstielka LES z drevených peliet je ideálne stelivo pre zvieratá, ktoré v mnohých ohľadoch prevyšujú iné druhy podstielky ako slama alebo piliny. „Drevené pelety sa používali ako podstielka iba výnimočne, keď mal kôň respiračné problémy, pretože sa z nich na rozdiel od slamy nepráši a nežijú v nich roztoče ani zárodky plesní. My sme sa však rozhodli podstielať EKO peletami pod koňmi stále, lebo je to praktickejšie aj ekonomickejšie,“ povedal Patrik Longauer z jazdeckého areálu Platan v Stupave. EKO podstielku pre zvieratá LES na tomto modernom ranči najskôr vyskúšali a hoci mali nakúpenú zásobu slamy na celý rok, nakoniec ju definitívne vymenili za drevené pelety.

Menej prachu, menej chorôb
„Presvedčili sme sa, že podstielka z drevených peliet pre zvieratá je to najlepšie, čo môže byť. Okrem už spomínanej minimálnej prašnosti má tento druh steliva oveľa vyššiu nasiakavosť, takže zvieratá sú v suchu. Navyše do seba absorbuje aj amoniak a chemické zlúčeniny z výlučkov, vďaka čomu nie je v stajniach zápach, ale výborná klíma,“ pokračuje vo vyratúvaní výhod podstielky LES pre zvieratá P. Longauer.
Podstielka po zmiešaní s vodou zväčší objem, zmäkne a vytvára voňavé a mäkké podložie pre malých aj veľkých domácich miláčikov. „Pelety im voňajú, ale nemajú záujem ich ochutnávať, čo je ďalšie plus tejto podstielky, pretože nehrozia koliky,“ dopĺňa milovník zvierat.
Zbohom, slama!
V jazdeckom areáli Platan sa rozhodli vymeniť slamu za pelety aj kvôli neporovnateľne ľahšej manipulácii s týmto druhom steliva. Dopraviť bal slamy k boxom je fyzicky oveľa namáhavejšie než vozíkom previesť jednu paletu s peletami. Nech sa ľudia na farme akokoľvek snažili, keď slamu zo slamníka viezli k stajniam, množstvo stebiel vietor vždy rozfúkal po okolí, takže ranč pôsobil aj napriek snahe neudržiavane. „Teraz je všade poriadok a práca je pre stajníkov oveľa jednoduchšia. Potrebné množstvo podstielky jednoducho vo fúriku pokropia vodou a zamiešajú. Zmäknuté pelety potom rovnomerne navrstvia do boxu a koník má dokonalú podstielku. Podstlať peletami v pohode zvládnu aj naše kolegyne.“ Jednoduchá výmena steliva bez neporiadku a zápachu určite poteší aj majiteľov menších domácich miláčikov ako sú škrečky, morské prasiatka či zajačiky.
Podstielku z drevených peliet netreba veľkým ani malým zvieratám meniť každý deň. Ustajnením zvieratám sa odstráni iba zašpinená časť, ktorá sa nahradí čistou. „Naše boxy pre kone sú väčšie ako štandard, majú 4 x 3,5 metra a na kompletnú podstielku potrebujeme šesť vriec peliet, teda asi 90 kg. Každý deň potom doplníme asi pol balíka v závislosti od vylučovania každého koňa. Podstielanie peletami je teda aj ekonomicky výhodné riešenie pre každý ranč,“ je presvedčený P. Longauer.

Nulový odpad
Kým znehodnotenú podstielku iného druhu treba zložito vyvážať a vhodne skladovať, čo sa nezaobíde bez ďalšieho neporiadku a nie veľmi príjemnej arómy, podstielka z peliet nezapácha a dá sa kompostovať.
Konský hnoj je pre každého farmára alebo majiteľa záhrady cenné hnojivo, obohatením o minerály z dreva, ktoré sú v peletách, vzniká ešte dokonalejšia zmes na zúrodnenie pôdy. „My ňou budeme hnojiť naše trávniky aj zeleninovú záhradu, ktorú plánujeme zrealizovať na budúci rok. Podstielkové pelety tak zužitkujeme bez toho, aby sme produkovali akýkoľvek odpad a to je v porovnaní so slamou ďalšia výhoda,“ dopĺňa milovník koník z jazdeckého areálu Platan.
Na vlastné oči sme sa presvedčili, že kone ustajnené v areáli Platan, sa majú ako v bavlnke. Teší nás, že produkty LES prispievajú k dobrému životu a zdraviu zvierat a aj malých veľkých domácich miláčikov v neposlednom rade aj to, že aj takto prispievame k znižovaniu objemu odpadu.
Lucia Čibenková
