NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Takmer dvadsať slôh a sto veršov stačilo mladému poetovi na básnické spracovanie kompletného životopisu Milana Rastislava Štefánika. V každej slohe nájdete útržok z generálovho života a chronologicky sa cez množstvo rýmov prepracujete od jeho narodenia v Košariskách 21. júla 1880 až po tragický pád Štefánikovho lietadla 4. mája 1919 v Ivanke pri Dunaji.
Básni by sa potešil aj Štefánik
„V gymnáziu sme mali súťaž tematicky venovanú životu Milana Rastislava Štefánika. A ja som sa rozhodol zapojiť do nej prostredníctvom tejto básne. Bolo veľmi zaujímavé ju tvoriť,“ usmial sa Dávid. Bol jediným zo študentov, ktorý sa život Štefánika snažil zmapovať prostredníctvom veršov.

Jeho konkurenti priblížili život generála najmä prostredníctvom ilustrácií a próz.
„Mne práve básnická forma prišla veľmi originálna. Básne píšem už od základnej školy, tak mi ani Štefánik v slohách nerobil neprekonateľné problémy. Ale oproti tradičným básňam to bolo výrazne zložitejšie. V slohách bolo treba zachytiť podstatné míľniky jeho života,“ vysvetlil.
Nad básňou strávil desiatky minút, jej podobe by sa potešil určite aj samotný Štefánik.
Rýmoval dôležité mená, roky a mestá
Pred Dávidom sa zračil rozsiahly Štefánikov životopis, z ktorého vybral do mnohých veršov jeho najpodstatnejšie etapy. „Musel som zachytiť všetky podstatné osobnosti, ktoré sprevádzali jeho život. A vypichnúť aj dôležité letopočty v jeho osudovej línii. Rýmovať spolu mená, roky a mestá, tak to veru nebolo vôbec jednoduché,“ prezradil. Životopisné údaje Štefánika čerpal Kotleba najmä z internetu.

Vybrať zo života nášho velikána najdôležitejšie pasáže bola mravčia práca.
„Mne osobne sa najlepšie písalo obdobie narodenia a detstvo. Výrazným v jeho živote bolo aj zasadenie sa o vznik samostatného Československa. Žiaľ, jeho tragická smrť pri leteckom nešťastí bola smutným koncom básne,“ podotkol.
Niektoré životopisné epochy musel napokon v básni vynechať z jednoduchého dôvodu. Nerýmovali sa.