BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v súvislosti s karantenizáciou celých bytových domov v Bánovciach nad Bebravou obracia na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne a na hlavného hygienika Jána Mikasa. Žiada o nápravu aj o usmernenie regionálnych úradov verejného zdravotníctva, aby sa riadili pravidlami určenými pre prípady, v ktorých je možné nariadiť karanténu. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv SR.

Na problematickosť karantenizácie celých osád alebo oblastí, v ktorých žijú marginalizované rómske komunity, upozornila verejná ochrankyňa práv ešte počas prvej vlny pandémie. Po preskúmaní prípadov uzatvorenia osád v Žehre, Krompachoch a Bystranoch v okrese Spišská Nová Ves skonštatovala, že boli porušené základné práva a slobody obyvateľov týchto oblastí. „Aj v prípade Bánoviec nad Bebravou možno mať odôvodnené pochybnosti o proporčnosti prijatého opatrenia. V dotknutých bytových domoch boli totiž zistené štyri prípady nakazenia. V karanténe však skončilo 500 ľudí,“ uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Z informácií, ktoré má k dispozícii, vyplýva, že dôvodom, prečo sa opatrenie vzťahuje plošne na všetkých obyvateľov, je komplikované trasovanie blízkych kontaktov nakazených osôb. To však podľa Patakyovej nemôže byť podkladom pre plošné obmedzenie osobnej slobody všetkých obyvateľov, nachádzajúcich sa v blízkosti bytových domov obývaných pozitívnymi osobami. Verejná ochrankyňa práv navrhla RÚVZ zúžiť povinnú izoláciu len na domácnosti, v ktorých sa nachádzajú pozitívne testované osoby alebo len na bytové domy, v ktorých sa nachádzajú pozitívne testované osoby. Pri monitoringu rizika navrhla využiť pomoc zo strany Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý na tento účel zastrešuje Národný projekt Podpory činností zameraných na riešenie nepriaznivých situácií súvisiacich s ochorením COVID-19, prípadne iných subjektov pôsobiacich priamo v teréne.
Okrem komunikácie s RÚVZ v Trenčíne sa ombudsmanka obrátila aj na hlavného hygienika Jána Mikasa. O porušení základných práv a slobôd pri plošnej karantenizácii ho informovala aj v prípadoch z prvej vlny pandémie. Vláda SR sa 8. apríla rozhodla v súvislosti so zastavením šírenia koronavírusu uzavrieť päť osád v okrese Spišská Nova Ves. Išlo o mesto Krompachy, konkrétne tri lokality, v ktorých boli pozitívne testovaní a potom o dve blízke obce Bystrany a Žehra. Aktuálne ho v prípade Bánoviec nad Bebravou listom upozornila, že plošná karantenizácia rómskych komunít má byť krajným riešením. „Pred tak vážnym zásahom do práv stoviek až tisícok ľudí je potrebné zvážiť a realizovať najprv menej invazívne opatrenia,“ uviedla. Opätovne preto požiadala o usmernenie regionálnych úradov regionálneho zdravotníctva, aby k izolácii osôb pristupovali len v nevyhnutnom rozsahu.