NOVÁ BOŠÁCA. Už o 35 rokov neskôr sa syn Jána Kukuču a Anny (rodenej Tinkovej) podieľal na jednom z hlavných míľnikov spoločného osudu Slovákov a Čechov.
V októbri 1915 bol v americkom Clevelande jedným zo slovenských predstaviteľov, ktorý sa zúčastnil rokovania a podpísania Clevelandskej dohody.
Štefan Kukuča z osady Grúň bol pri tom
Píše sa rok 1915 a v Európe zúri krvavá 1. svetová vojna. Nikto ani netuší, že Rakúsko--Uhorsku ostávajú posledné tri roky štátnosti. V USA však už v tom čase podpisujú bratské národy Čechov a Slovákov prvý dokument o spoločnom postupe v boji za národné obrodenie. Hoci v Rakúsko-Uhorsku prebieha už v tom čase boj o samostatnosť Slovákov, spoločné Československo je v nedohľadne.

U amerických krajanov však začína dominovať mienka optimálneho riešenia budúcnosti blízkych národov Čechov a Slovákov, ktorým má byť spoločný štát. Po dlhom vyjednávaní medzi oboma stranami podpisuje 22. októbra 1915 v Clevelande dohodu Slovenská liga v Amerike a České národné združenie.
Práve samostatnosť českých zemí a Slovenska spojených vo federatívnom zväzku štátov s úplnou národnou autonómiou Slovenska je jedným z jej hlavných bodov päťbodového programu.
A Štefan Kukuča z osady Grúň (dnes časť Novej Bošáce) je pri tom. Dokázať tento historických fakt však nebolo jednoduché ani pre jeho blízkych potomkov.
V roku 1906 odišiel do USA
Ale to sme už veľmi ďaleko, za oceánom v americkom Clevelande. Vráťme sa do rodného kraja Štefana Kukuču na bošácke kopanice.
„Štefan Kukuča bol najmladším z 18 detí svojich rodičov. V roku 1906 odišiel aj so svojou manželkou Katarínou Záhorovou z bošáckych kopaníc do USA. Usadil sa v Clevelande.