TRENČÍN. Začiatkom septembra odštartovali práce na revitalizácii Čerešňového sadu v lesoparku Brezina. V rámci nich zrekonštruujú prístupovú cestu k južnému opevneniu Trenčianskeho hradu, vybuduje sa aj chodník okolo sadu, kde napokon umiestnia nový mobiliár.
Projekt, ktorého naplnenie je úlohou trenčianskej samosprávy v rámci spoločného projektu cezhraničnej spolupráce, si však našiel aj kritikov. Obavy majú zo zamorenia sadu odpadkami, kritiky sa dočkala aj skutočnosť, že súčasťou revitalizácie nebude žiadna výsadba drevín.
Radnica argumentuje, že na dotknutých miestach osadia nové odpadkové koše a samotnú Brezinu čaká v blízkej dobe generel, ako aj štúdia krajinárskych úprav Čerešňového sadu.
Do prác poputuje takmer pol milióna eur
Mesto Trenčín získalo na svoju časť úloh v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Trenčianskeho samosprávneho kraja, Trenčína a Bučovíc takmer 500-tisíc eur.

Začiatku prác predchádzal archeologický výskum pod taktovkou Trenčianskeho múzea. Ten sa začal 21. júla, ihneď po odstránení dočasného asfaltového povrchu lesnej cesty, ktorý potreboval zhotoviteľ kvôli nedávno dokončenej rekonštrukcii južného opevnenia Trenčianskeho hradu. Archeológovia vyhĺbili dve sondy.
Dohliadajú na práce
„Jedna sa ukázala ako negatívna, druhá archeologicky pozitívna. Pochádza odtiaľ početný keramický materiál, ktorý je veľmi fragmentalizovaný. Našli sa aj nejaké kovové predmety, ktoré sú potenciálne chronologicky citlivé, čo nám veľmi pomôže s datovaním nálezovej situácie,“ priblížil archeológ a zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea Tomáš Michalík.