UHROVEC. Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou je známy najmä ako rodisko Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Malá obec sa však môže pochváliť aj zaujímavou priemyselnou minulosťou.
V Uhorsku i za jeho hranicami sa preslávila produkciou skla a sklených výrobkov. Zriadila sa tu nová brusiareň, dielňa na rytie skla, litografická tlačiareň či oddelenie leptania skla kyselinou. Jej technickú pokrokovosť vo vtedajšom zriadení dosvedčuje aj skutočnosť, že v nej boli osadené moderné pece vykurované plynom.
Dnes o uhroveckom skle vie len málokto, a to aj z dôvodu, že produkciu presťahovali v roku 1914 do obce Lednické Rovne v Púchovskom okrese.
Skláreň napomáhala životu na hrade
Na území panstva Uhrovec vznikli v priebehu 19. storočia dve sklárne. Prvá bola známa pod starým nemeckým názvom Karolinhenthal. Ako priblížila Lucia Pastierová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne, túto skláreň grófa Zaya si v roku 1836 prenajal sklársky podnikateľ Ružička zo západnej Moravy.
„V tejto sklárni v prvých desaťročiach vyrábali rozličné druhy úžitkového skla pre domácnosť, neskôr sa začala špecializovať na výrobu sklených tabúľ, krčmárskeho skla a fľaštičiek na lieky,“ vysvetlila.
Významnejšia bola druhá skláreň v centre obce, previazaná s rodom Zayovcov, a teda aj hradom Uhrovec, ktorého rodu v tom čase patril.