
TRENČÍN A OKOLIE MÁM RÁD
Branko Radivojevič, bývalý hokejový reprezentant a súčasný športový manažér hokejistov Dukly Trenčín
Okolie Trenčína ponúka viacero zaujímavých tipov na výlet. Priznám sa, že za ostatné roky som pre pracovné povinnosti nemal veľa času, na to, aby som ich všetky navštívil.
Skvelé možnosti oddychu ponúka už samotné centrum mesta, ktoré pred pár rokmi prešlo kompletnou rekonštrukciou. Posedenie v jednej z kaviarní dáva možnosť načerpať nové sily. V kombinácií s výhľadom na majestátny Trenčiansky hrad vytvára atmosféru, akú ťažko nájsť kdekoľvek inde na Slovensku.
Samozrejme, všetkých by som všetkých rád pozval na spomínaný Trenčiansky hrad, ktorý patril niekdajšiemu pánovi Váhu a Tatier Matúšovi Čákovi.
Celkovo je Považie známe množstvom hradov a zrúcanín ako Beckov, Tematín, Čachtický hrad či Vršatec, ktoré si treba pozrieť.

Región v top 10 faktoch
- Osou stredného Považia je rieka Váh. Zo západu región lemujú Biele Karpaty, z juhu Malé Karpaty, a z východu Považský Inovec a Strážovské vrchy.
- Najnižší bod, ktorý sa tu nachádza, sa volá Lyský priesmyk a dosahuje 528 m.n.m.
- Najvyšší položený bod je Kobylinec s výškou 911 m.n.m.
- Jediným mestom na Slovensku, ktorého existencia je písomne doložená z čias Rímskej ríše, je Trenčín.
- Kúpele Trenčianske Teplice, špecializované na liečbu pohybového aparátu, patria k najstarším kúpeľom Slovenska. Prvý zápis o teplých prameňoch je z roku 1247.
- Najmladšie kúpele ležia tiež v oblasti stredného Považia, v Nimnici, na výbežku pohoria Javorníky.
- Najvýznamnejšie hrady na strednom Považí sú Trenčiansky hrad, Čachtický hrad, Beckov.
- Najstaršou priehradou na rieke Váh je vodná nádrž Nosice alebo Priehrada mládeže postavená v rokoch 1949 - 1957 ako súčasť Vážskej kaskády. Má rozlohu 5,7 km² a objem: 36 mil. m³.
- Čachtický hradný vrch bol obývaný už v dobe predhistorickej. Žila na ňom najmasovejšia vrahyňa v našich dejinách Alžbeta Báthoryová (1560 – 1614).
- Počas druhého júlového víkendu sa každý rok koná na trenčianskom letisku festival Pohoda, ktorý je najväčším hudobným festivalom na Slovensku.
OPLATÍ SA VIDIEŤ
Tohto roku na hrade straší
Trenčiansky hrad. Jednoznačná dominanta Považia, z ktorej sa celé stáročia rôznym spôsobom tento región spravoval, alebo plnil vojenské úlohy. Už v čase Veľkej Moravy bolo na jeho mieste hradisko. Neskôr Trenčiansky hrad strážil dôležité brody na Váhu i karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty prepájajúce severné uhorské a stredoslovenské banské mestá s Čechmi, Moravou, Sliezskom a Poľskom. Svoj vojenský význam hrad stratil koncom 18. storočia, kedy ho spustošil obrovský požiar.
Poslednou jeho majiteľkou bola Iphigenia De Castris D´Harcourt, ktorá ho v roku 1905 darovala mestu Trenčín.
Dnes zrekonštruovaný hrad ročne navštívi viac ako stotisíc turistov. V tomto roku sprístupnili ďalších sedemtisíc metrov štvorcových hradného areálu vďaka v auguste dokončenej rekonštrukcii južného opevnenia.
Na hrade teraz straší. V jeho podzemí pod Delovou baštou, kam sa návštevník bežne nedostane, je do 6. 9. sprístupnená výstava tajomných bytostí. S deťmi si ešte do 15. 9.
môžete pozrieť aj takmer stovku divadelných bábok z dielne Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.
PRE RODINY S DEŤMI
Z diaľnice za zábavou
Celé Považie je posiate hradmi. Ten nad Beckovom tróni na 60 metrov vysokom brale. Trafíte k nemu ľahko – priamo z diaľnice D1. Poloha hradu i opevnenie mestečka pod ním v minulosti imponovali mnohým zámožným rodom, vďaka čomu sa v Beckove dodnes zachovalo niekoľko kúrií.
Hrad Beckov je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, prešiel viacerými rekonštrukčnými zásahmi, niektoré pokračujú dodnes.
Až do konca septembra je hrad sprístupnený denne od deviatej do osemnástej hodiny. Pravidelne sa v jeho areáli organizujú zábavné a výchovné podujatia atraktívne najmä pre rodiny s deťmi. Stojí preto za víkendový výlet.