Nedeľa, 9. august, 2020 | Meniny má ĽubomíraKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Nová zvonica na hore Butkov pozýva do kamenného chrámu

Minulý rok oslávila cementáreň v Ladcoch svoje 130. narodeniny. Spoločnosť stojí za stovkami stavieb doma i v zahraničí.

Osobitným a vzácnym stavebným dielom je premena časti kameňolomu Butkov, z ktorého najstaršia slovenská cementáreň nepretržite ťaží, na najmladšie pútnické miesto na Slovensku.Najnovším stavebným počinom Považskej cementárne v Ladcoch (PCLA) je výstavba Zvonice Jána Pavla II. na hore Butkov. Nová zvonica, ktorej výstavba trvala sedem mesiacov, je vysoká 8 metrov. Zvon váži 280 kg a uliali ho dvaja Michalovia, otec a syn Trvalcovci, zvonári zo Žarnovice.

Pri slávnostnom požehnaní zvonice sa v sobotu 23. mája 2020 prihovoril Anton Barcík, generálny riaditeľ PCLA: „Nie je náhoda, že kamenná monumentálna zvonica k úcte sv. Jána Pavla II. bola postavená práve na tejto hore, z ktorej sa 130 rokov ťaží kameň. Karol Wojtyla ako mladý muž pracoval v kameňolome takmer štyri roky. Tvrdá práca bola iste jednou z jeho príprav na naplnenie poslania, aby zmenil dejiny sveta. Mal rád hory a miloval Slovensko. Takže zvonica je na pravom mieste. Postavená je na Slovensku, na mohutnom skalnom masíve, z ktorého vyžaruje pevnosť a bezpečná opora. Vo vnútri tejto hory tikajú kamenné hodiny nie sekundy a hodiny, ale tisícročia a milióny rokov. Tie hodiny sú pre prichádzajúcich pútnikov lekciou o našej nepatrnosti a dočasnosti,“ uviedol Anton Barcík.

Požehnanie biskupa

Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis pripomenul: „Požehnávame dnes Zvonicu a Zvon Jána Pavla II., ktorý bude oznamovať, že toto je nie obyčajný vrch. Aj tu je miesto, kde Pán nám chce byť zvlášť blízkym. Je to i mariánske miesto. A napokon je to i miesto, kde sa v hojnej miere dáva Božie milosrdenstvo. Nech teda z tohto miesta ideme aj my premenení, lebo môže to byť pre nás aj hora premenenia. A nech nás Pán cestami nášho života, každého jedného tam, kade pôjdeme, sprevádza svojím Svätým duchom.“

Odkaz Jána Pavla II.

Na slávnosti zaznel aj autentický hlas Jána Pavla II. a niekoľko jeho odkazov Slovákom. Na jeden z nich nadviazal vo svojom príhovore aj Anton Barcík: „Po sto rokoch od narodenia Jána Pavla II. bude srdce zvona s jeho menom tu na hore Butkov zvolávať pútnikov. Súčasne bude odbíjať náš čas, ktorý nám je tu na zemi darovaný. Zvon sv. pápeža nás bude v duchu jeho kréda „NEBOJTE SA“ vyzývať, aby sme sa zmenili. Možno aj teraz, v tomto ťažšom období, je naša príležitosť. Keď sa zmeníme osobne a v rodinách, potom môžeme formovať budúcnosť národa a zmeniť spoločnosť.“

Výnimočné sochárske diela

Súčasťou Skalného sanktuária Božieho milosrdenstva na 11. poschodí butkovského kameňolomu je od roku 2013 monumentálny 12-metrový kríž, postupne pribudli pamätníky svätcov Jána Pavla II. a svätej Faustíny, o rok neskôr vyrástla kamenná kaplnka a na prístupovej ceste pribudlo štrnásť zastavení krížovej cesty. Od roku 2018 celý areál symbolicky ochraňujú rozprestreté ruky 9-metrovej sochy Panny Márie, vrcholné sochárske dielo Vladimíra Višvádera. Do areálu si každoročne nachádzajú cestu tisícky pútnikov z celého Slovenska. Ak teda cement z butkovského kameňa spojil Slovensko materiálne, pútnické miesto Butkov spojilo Slovensko duchovne.

Výnimočné podujatia

Na Butkove sa každoročne organizujú dve hlavné celoslovenské púte, v májovom, resp. v augustovom termíne. V tomto výnimočnom roku sa musel program aj tu prispôsobiť protiepidemiologickým opatreniam. V areáli sa už v nedávnej minulosti konali aj iné podujatia, napríklad benefičný koncert špičkových umelcov na podporu detí s mentálnymi a telesnými obmedzeniami.

Vlani počas prvej júnovej nedele sa tu uskutočnil medzinárodný duchovný koncert MUSICA CORDIS, v rámci spolupráce prihraničných krajov Zlínskeho, Trenčianskeho a Nitrianskeho. V duchu odkazu sv. Cyrila a Metoda došlo k prepojeniu štyroch pútnických miest na Slovensku a na Morave: Butkova, Svätého Hostýna, Velehradu a Nitry.

O tri týždne neskôr sa v sanktuáriu zišli členovia Rodiny Nepoškvrnenej zo všetkých slovenských okresov na celoslovenskom stretnutí. V tomto roku sa 11. júla začal nový pravidelný cyklus Sobôt Božieho milosrdenstva - osobitných pobožností aj pre zdravotne postihnutých pútnikov, ktoré budú každú druhú sobotu v mesiaci pokračovať až do októbra 2020.

Pokračovanie výstavby

Výnimočný skalný chrám pod otvoreným nebom stále nie je ukončený. Dostavba Skalného sanktuária na hore Butkov pokračuje rozšírením areálu na sedenie, pokračovaním výstavby kaplniek k verejnej úcte približne stovky svätcov a buduje sa aj sociálna zóna pre pútnikov.

Skalné sanktuárium v najbližších dvoch mesiacoch doplnia ďalšie výnimočné sochárske diela. Pri vstupnej bráne s kamenným reliéfom Michala archanjela pred krížovou cestou to bude kamenné súsošie Svätej rodiny, ktorého autorom je sochár Ján Gejdoš a na konci krížovej cesty pribudne bronzová socha zmŕtvychvstalého Krista, jedinečné dielo sochára Petra Meszároša.

Areál Skalného sanktuária navštevujú tisícky pútnikov nielen zo Slovenska, ale aj spoza hraníc. Stáva sa novým duchovným pilierom Slovenska, kde ľudia zažívajú pokoj a veriaci duchovný dotyk. V novom duchovnom centre – kamennom chráme pod oblohou – si ľudia uvedomujú, že ekonomický rast je síce dôležitý, ale nie je najväčším blahom. Je to turisticky atraktívne miesto, kde ľudia vnímajú krásny svet okolo seba. Miesto, z ktorého ľudia odchádzajú s predsavzatím:„Sem sa ešte vrátim.“

Text: Peter Toman

Foto: archív PCLA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 21 842
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 16 413
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 498
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 268
 5. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 12 656
 6. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 432
 7. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 288
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 222
 9. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 094
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 033
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

V Trenčianskom kraji opravia cesty za 6,1 milióna eur

Zhotoviteľ sa zaviazal zrekonštruovať všetky plánované úseky v priebehu pätnástich dní.

Ilustračná foto.

Martina Boleková: Ak chce niekto písať, musí sám veľa čítať, byť dobrým psychológom

Písala básne, ale tie brala viac ako psychohygienu. Neskôr prózu. Hoci je to zložité, robím to rada. Človek je vtedy tak trošku stvoriteľom. Radí aj iným, ako začať.

Martina Boleková učí písať, aj píše.

V Guinnessovej knihe rekordov je zapísaný jediný Novomešťan

Štefan Gašparín (1937 – 2015) je jediným Novomešťanom, ktorý je zapísaný v legendárnej Guinnessovej knihe svetových rekordov.

Štefan Gašparín je zapísaný v Guinessovej knihe svetových rekordov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédia na železnici, vlaky meškajú

Policajti dokumentujú nehodu na železnici v Banskej Bystrici, pri ktorej došlo k usmrteniu človeka.

Na Liptove zaznamenali tri nové prípady nákazy koronavírusom

Ochorenie COVID-19 zachytili na Liptove po dlhšom čase.

Domácich na sídlisku obťažujú potkany, prehrýzli aj káble

Situácia s hlodavcami na sídlisku Linčianska je vraj už neúnosná. Veľké rodiny potkanov okupujú najmä okolie stojísk komunálneho odpadu. Niektorým sa pustili aj do káblov.

Už ste čítali?