TRENČÍN – OPATOVÁ. Opatová je už viac ako 35 rokov administratívne pričlenená k Trenčínu, no na svoje bohaté folklórne zázemie nezabúda do dnešných dní. V Opatovej pôsobí hneď niekoľko hudobných telies, ktoré sa snažia uchovať históriu pre ďalšie generácie.
Mestská časť Trenčína sa môže pochváliť aj vlastným krojom, ktorý je v regióne preslávený. Azda najviac o ňom vie Katarína Čačková, ktorá sa postarala o väčšinu výšiviek na košeliach a lajblíkoch miestnych mužov. Tí ich odprezentovali na Dni kroja, ktorý mestská časť vo štvrtok vítala.
Udalosťou žil každý dom
Deň kroja bol náhradou za zrušené podujatie v Banskej Bystrici, miestnym obyvateľom i cezpoľným ponúkol vystúpenia folklórnych skupín a krojovaný sprievod ulicami. Jeho témou bol svadobný sprievod, ktorého súčasťou bol Folklórny súbor Čákovec, Dychová hudba Opatovanka, Harmonikári Opatová, miestni hasiči a ďalší obyvatelia odetí v kroji.
Sprievod po pár minútach dorazil do Dolného mlyna, v ktorom ho čakala nevesta. Účastníci tu mali možnosť na vlastné oči vidieť tradičnú opatovskú odobierku nevesty.

„Deň kroja bol pre nás veľkou výzvou, zapojila sa celá dedina, konkrétne 92 účinkujúcich, pomocný personál, dobrovoľníci a mnoho miestnych. Každý dom žije touto udalosťou,“ povedala spoluorganizátorka podujatia Ľubica Lišková. Súčasťou akcie bola aj ukážka tkáčstva. Remeslo dodnes v Opatovej prežíva najmä vďaka 78-ročnej Kataríne Čačkovej.
Tú miestni považujú aj za živú studnicu zvykov, piesní a znalostí o kroji a miestnej výšivke.
„Je nenahraditeľnou súčasťou Opatovej. Je to človek, ktorý si toho veľa prežil a napriek tomu zostáva s úsmevom a radosťou, ľuďom dodáva nádej,“ povedala o seniorke Lišková.
Ako zdôraznila, o folklóre a kroji vie azda všetko. „Vyšíva, tká, zachováva všetky ľudové tradície, ktoré sa v Opatovej kedysi praktizovali. Je to človek, bez ktorého si Opatová nevie predstaviť ďalšie fungovanie kultúrnej inštitúcie. Ktokoľvek niečo potrebuje, ona vždy rada pomôže,“ vyzdvihla občianku spoluorganizátorka podujatia.
Seniorka nevydrží nerobiť
Nositeľkou tradícií v Opatovej je už 38 rokov Dychová hudba Opatovanka, mestská časť sa môže pochváliť aj harmonikármi a najnovšie aj Folklórnym súborom Čákovec, ktorého vedúci si povedali, že láska k folklóru nepozná hraníc ako vekových, tak tanečných.
Podľa Ľubice Liškovej sa v Opatovej snažia, aby tradície fungovali a prežili aj v budúcnosti. Aj z toho dôvodu sa bez krojovaného sprievodu nezaobídu napríklad hodové sväté omše. Katarína Čačková vníma vzťah mladšej generácie k folklóru pozitívne. Ako tvrdí, niektorí miestni ho majú v krvi, vyzdvihla najmä harmonikárov.
„Chlapi tu spievajú a hrajú úžasne. Zložili si aj vlastné pesničky a niekedy spievajú aj také ľudové, ktoré sa spievali kedysi dávno,“ zaznela pochvala z úst 78-ročnej rodáčky z Kubrej.
V Opatovej žije už 60 rokov, presťahovala sa sem kvôli výdaju. Na dôchodku sa nenudí, ručným prácam sa venuje do dnešných dní, obľúbenému tkaniu kvôli zdravotným problémom však už pomenej. Uplynulé roky sa preto venuje najmä výšivkám na košeliach a lajblíkoch.
„Nevedela by som len tak sedieť a nič nerobiť. Teraz sa toľko nedá vyčítať, lebo je aj práca v záhrade, no keď sa dá, tak vyšívam. To ma baví už od decka,“ povedala seniorka.