Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Častkovce prekvitajú vďaka ľuďom

V obci nadviazali na úspešnú prácu svojich predchodcov.

ČASTKOVCE. Len niekoľko kilometrov od najvýznamnejšieho kúpeľného mesta na Slovensku, Piešťan, a Nového Mesta nad Váhom leží obec Častkovce. Výhodnou polohou v tieni pohoria Malé Karpaty, kúsok od slávneho Čachtického hradu, predstavuje miesto pre ideálny a pokojný život.

Keďže sa obec neustále rozrastá, svoje útočisko tu okrem domácich našlo i mnoho ľudí z okolia, ktorí túžia po modernom domove v tichom vidieckom prostre-dí.
Obec sa začala viac rozvíjať približne pred 18 rokmi. Po nástupe Mgr. Dušana Bublavého do funkcie starostu sa jeho prvým cieľom stalo dobudovanie domu smútku. Tento cieľ sa starostovi podarilo splniť do roka. Ďalšou neodkladnou úlohou bolo opravenie strechy obecného úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pretože nám pršalo do úradu, vybudovali sme strechu a spolu s ňou aj prvých osem nájomných bytov,“ opísal svoje začiatky Bublavý.

Napísali sme Pre Sládeka budú derby špecifické Čítajte 

Viac bytov, viac obyvateľov

Budovanie nových príbytkov sa ukázalo ako správny krok a vzbudilo obrovský záujem. V roku 2008 si preto obec vzala úver jeden milión slovenských korún na projektovú dokumentáciu pre výstavbu 50 nájomných bytov a 48 rodinných domov.

„Nákup pozemkov som zabezpečil cez vytvorenie zmluvy o budúcej zmluve a desať záujemcov o stavebný pozemok dalo obci zálohu, z ktorej sa vyplatili SPF prvé pozemky. Záujemcovia mi verili, i keď ja som riskoval svoju budúcnosť.
Až potom som získal podporu obecného zastupiteľstva v plnej miere. Obec navyše nemusela byť zaťažená komerčným úverom a stavebné pozemky boli do pol roka skutočnosťou,“ zaspomínal si starosta.

Skryť Vypnúť reklamu

Následne obec vybudovala infraštruktúru pre novú lokalitu IBV, kde zrealizovala projekty a výstavbu 200 obecných nájomných bytov a 120 osemárových pozemkov so sieťami určenými pre rodinné domy.

„V súčasnosti je už vybudovaných a obývaných približne 100 rodinných domov. Vďaka tomu pribudlo do obce 600 občanov a v blízkej budúcnosti, keď sa dokončí výstavba celej novej lokality individuálnej bytovej výstavby, môžeme očakávať ďalší nárast počtu obyvateľov. Keďže som bol angažovaný v politike a strana mala slogan „Robíme pre ľudí“, tak ja som sa snažil takéto heslo čo najviac napĺňať,“ doplnil.

Pre starousadlíkov i nových obyvateľov

Pre rozšírenie výstavby bolo potrebné upraviť územný plán. Ten od roku 2007 prešiel viacerými zmenami až po doplnok z roku 2019. Všetko úsilie však zabezpečilo, že počet obyvateľov narástol z 1000 približne na 1600.
Nájomné byty slúžia hlavne na stabilizáciu mladých ľudí, ktorí tak nemusia opúšťať svoje rodisko.

Skryť Vypnúť reklamu

„Okrem nich je obec otvorená aj záujemcom z okolia, ktorí túto možnosť bývania veľmi využívajú. Preto s tým chceme pokračovať a do budúcnosti aj v spolupráci so súkromným sektorom, máme naplánovaných ešte veľa projektov pre nájomné a individuálne bývanie,“ dodal Bublavý.

Napísali sme Futbalový Boh je spravodlivý, hovorí tréner Častkoviec Stančík Čítajte 

Medzi ďalší úspech určite patrí získanie investora, ktorý v blízkosti nových bytov a domov vybudoval potraviny. Nielen obyvatelia obce, ale aj ľudia z okolitých obcí využívajú nakupovanie v spomínanom obchode. Keďže v novej lokalite žije mnoho mladých ľudí, vyrástlo tu aj multifunkčné ihrisko s dvomi detskými ihriskami a vonkajšie posilňovacie ihrisko.

Rozvíjajú sa však aj iné časti obce. Zrekonštruovali a vybudovali nové cesty i chodníky a na hlavnej ceste z Podolia až do Čachtíc sa dobudovala kanalizácia so spojovacím chodníkom.

Jedna rekonštrukcia za druhou

Krokom vpred pre obec bolo, keď sa stala akcionárom spoločnosti Trenčianske vodárne a kanalizácie, a. s., Trenčín.

„Tu sme boli úspešnými žiadateľmi EÚ fondov na rekonštrukciu čističky odpadových vôd, takže sa teším a verím, že ešte tento rok začne rekonštrukcia po úspešnom verejnom obstarávaní,“ komentoval Bublavý.

K zvýšeniu hospodárnosti a efektívnosti prispelo aj zlúčenie základnej a materskej školy do jednej zrekonštruovanej budovy, ktorá je bohatšia o triedu pre pred-školákov.

„O pár mesiacov pribudne aj nová jedáleň s výdajňou, čo skvalitní úroveň stravovania a výučby našich predškolákov. Som presvedčený, že tým urobíme radosť riaditeľke ZŠ s MŠ Lenke Mrázikovej a celému kolektívu. Pri vypuknutí pandémie dostali všetci občania okrem detí do dvoch rokov bezplatne rúško, ktoré sme zakúpili ako obec a následne sme ich rozdávali po domácnostiach. Vďaka patrí aj pani Jamborovej a pani Halienkovej, ktoré bez nároku na odmenu šili rúška.“

Okrem toho prebehla rekonštrukcia obecnej zvonice a v pláne je aj prerobenie obecnej pálenice a jej plynofikácia. „Chceme uľahčiť a skvalitniť službu ľuďom, ktorí majú nadbytok ovocia, ale aj Milanovi Augustínovi a Petríkovi Halienkovi, ktorí sú zodpovední za jej chod. Určite tým spravíme radosť aj záhradkárom, ktorým šéfuje môj zástupca Peťo Žinčík,“ odôvodnil starosta.

Napísali sme Starosta Častkoviec Bublavý sa o budúcnosť futbalu nebojí Čítajte 

Obnovou prešiel aj obecný úrad. V objekte prebehla rekonštrukcia vstupnej haly i sociálnych zariadení a v súčasnosti sa dokončili priestory pre obvodnú lekárku.
„Zriadili sme tu obecnú knižnicu a klub Jednoty dôchodcov pre aktívnych seniorov pod vedením Anky Kurucovej.“

Vysoká úroveň spoločenského života

Vedenie obce sa snaží o pestrý život obyvateľov aj v rámci životnej úrovne a kultúry.

V obecnom parku pribudlo multifunkčné a detské ihrisko, ako aj kaviareň Park Café.

Na spoločenské podujatia poslúži aj vynovený kultúrny dom, na ktorom zateplili a vymenili okná, dokončili malú sálu a zrekonštruovali sociálne zariadenia.
Pýchou Častkoviec je vybudovaná tržnica s detským ihriskom Sovička pri obecnom úrade. Konáva sa tu aj Vianočný punč starostu obce, kde si obyvatelia každoročne pochutnajú na slivovičke, punči, guláši a iných výborných dobrotách bez toho, aby minuli čo i len jeden cent.

Občanov počas roka zabavia aj iné akcie. Na hodových slávnostiach v septembri sa zídu všetky vekové kategórie.

Vždy v sobotu čakajú publikum koncerty slávnych hudobných osobností, nedeľný program zase poteší fanúšikov dychovej hudby.

Medzi obľúbené podujatia patrí tradične ples, Deň matiek či privítanie Mikuláša, na ktorom obec spolu s miestnymi podnikateľmi prichystá deťom bezplatne približne 200 balíčkov.

Tých najmenších obec obdaruje aj v rámci uvítania do života či uvítania do prvého ročníka. Cez leto sa deti môžu zúčastniť aj kempu pre budúcich futbalistov alebo letného anglického tábora. Seniorov si zase obec uctí v októbri pri príležitosti úcty k starším, kedy im pripraví hodnotný kultúrny program a darčeky.

„V roku 2015 vyšla prvá monografia obce Častkovce, na ktorú som nesmierne hrdý. Bola to tvrdá práca šikovného tímu ľudí, ktorých mám okolo seba. Pri mnohých týchto akciách mi pomáha moja rodina, najmä moja manželka Silvika. Bez ich podpory by som nemohol vykonávať túto funkciu už piate volebné obdobie.“

Nesmierna podpora športu

Miestni futbalisti sú pýchou Častkoviec, trénerom A-mužstva je Vladimír Stančík. Futbal podporuje obec, veľká ťarcha rozpočtu leží na pleciach partnerov klubu, generálnym sponzorom je spoločnosť Royaldom, ktorej majiteľom je Martin Madro. Prvé mužstvo účinkuje už šestnásť rokov v IV. lige Severozápad.

„Viedli sme súťaž s osembodovým náskokom, chceli sme postúpiť do tretej ligy, ktorá je najvyššou súťažou na západnom Slovensku, ale koronavírus predčasne ukončil sezónu,“ neskrýval starosta Dušan Bublavý sklamanie. V Častkovciach kladú dôraz aj na prácu s mládežou, do riadnych súťaží sú prihlásené prípravka U11, mladší žiaci U13, starší žiaci U15, mladší a starší dorast hrajú dokonca v tretej lige.

Pýchou futbalistov je nádherný areál aj so zázemím, kde pribudli relaxačné priestory, šatne, nový trávnik so závlahami aj osvetlením na ploche dvoch futbalových ihrísk. Všetky investície sa uskutočnili vďaka podpore generálneho partnera, obecného úradu a Slovenskému futbalovému zväzu.

Obec prekvitá aj vďaka ľuďom

O prácu v Častkovciach nie je núdza. O zamestnanosť sa postarali firmy ako Royaldom, Preto Ryba Žilina, Prematlak, Misuzu, PD Čachtice, KJG či Nissens.
„Pán Ivan Pisca starší so svojím synom Ivanom podnikajú v poľnohospodárstve a starajú sa o úrodu pre nás všetkých. Pre rozvoj športu je zase nepostrádateľná firma Royaldom.“

Obec si, samozrejme, váži aj vlastných zamestnancov. Administratívu majú na starosť tri pracovníčky – ekonómiu Zuzana Vavrová, dane a poplatky Erika Bieliková a bytový fond, kultúrny dom a knižnicu Silvia Šišková.

Prácu v teréne s bohatým strojovým parkom už viac ako 30 rokov vedie Vladimír Bublavý, momentálne aj s Jozefom Ferancom a Jindrom Herákom.

Spoločne zabezpečujú údržbu zelene, poriadok a práce potrebné pre chod obce. Dobré vzťahy a spoluprácu obec udržiava aj so správcom farnosti Štefanom Šokom.

Celkový plynulý chod záležitostí v obci závisí od 9-členného obecného zastupiteľstva. „Menovite si dovolím poďakovať aktívnemu podstarostovi Peťovi Žinčíkovi, poslancom Milanovi Augustínovi, Mirovi Čechvalovi, Rudkovi Kováčikovi, Petrovi Halienkovi, Pavlovi Ondrejkovi, Ivanovi Piscovi ml., Jozefovi Slimákovi a Palovi Žiškovi,“ vymenoval starosta.

Ako poznamenal, všetci sú pod dohľadom hlavného kontrolóra Tomáša Ondrejku. Na väčšiu bezpečnosť obyvateľov zase dozerá kamerový systém.

„Som rád, že môžem konštatovať a povedať, že kto nebol posledných 18 rokov v obci, tak by sa mal pripraviť na veľké a pozitívne zmeny, ktoré nastali v prospech starousadlíkov, ale aj nových občanov.

Všetkým sa životná úroveň zvýšila tak, ako to má byť v 21. storočí, a vďaka tomu majú ľudia záujem žiť a bývať v našej peknej obci,“ uzavrel Bublavý.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 536
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 138
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 251
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 410
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 642
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 068
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 971
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 10 191
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 076
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 901
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Spoplatnenie na Juhu pomohlo len čiastočne, niekde problémy zostali

O tom, ako sa počas prvých týždňov od spoplatnenia parkovania na najväčšom trenčianskom sídlisku Juh zmenila situácia na cestách, sme sa rozprávali s hovorkyňou Trenčína Erikou Ságovou.

Parkovací automat na sídlisku Juh.

FOTO: Novorodenci z trenčianskej a myjavskej pôrodnice

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v trenčianskej a myjavskej pôrodnici. Ich fotky boli zverejnené v MY Trenčianskych novinách.

Novorodenci.

Trenčania bezzubí. V Trnave prehrali gólmi zo záveru zápasu

Zverenci Stijna Vrevena majú na konte iba jediné víťazstvo.

Ilustračná fotografia.

Mŕtvy muž otvoril rakvu a vrátil sa domov

Takmer 500 náhlych a najmä tragických úmrtí zachytil v Čiernej kronike 1770 – 1900 z Nového Mesta nad Váhom a okolia Jaroslav Kukuča z Bošáce.

Posledná cesta zosnulých v minulosti

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Prípravy na Kysuciach v plnom prúde, testovať sa bude aj v reštaurácii či v kolkárni

Sme na jednej lodi, musíme sa zomknúť, hovorí starosta Čierneho.

V Lučenci hľadajú posily do tímov v celoplošnom testovaní, denná odmena je 70 eur

Záujemcovia sa môžu hlásiť do pondelka 26. októbra do 9.00 hod.

Už ste čítali?