TRENČIANSKE TEPLICE. V kúpeľnom meste zatvárajú jediné mestské zariadenie pre seniorov.
Fungovalo od roku 2002, ale jeho prevádzka nebola v súlade s platnými zákonmi.

V budove na Hurbanovej ulici, ktorá je v zlom technickom stave a nie je bezbariérová, býva aktuálne dvanásť klientov.
Tí od mesta dostanú od októbra tohto roku nové zmluvy, ktoré im zabezpečia terénnu opatrovateľskú službu a nájomné bývanie v rovnakých priestoroch.
Podnet od príbuzných
Nezákonnosť prevádzky potvrdila podľa primátorky Trenčianskych Teplíc Zuzany Frajkovej-Ďurmekovej kontrola z trenčianskej župy.
Tá prišla v závere minulého roka na podnet rodiny jedného z klientov.
„Zhoršil sa mu zdravotný stav a museli ho hospitalizovať. Neskôr nám volali z nemocnice, že nám ho vracajú ležiaceho. A nastal problém, pretože ho nebolo kam vrátiť, cez víkend v tom zariadení nikto nie je, nemali sme s tým pánom čo robiť,“ povedala primátorka.
V zariadení pre seniorov nie je pre klientov zabezpečená 24-hodinová zdravotná starostlivosť.
Prevádzka porušovala predpisy
Prevádzkou tohto zariadenia mesto podľa nej porušuje všetko, čo sa porušovať dá.
Hlavnou technickou podmienkou na prevádzku zariadenia je podľa zákona bezbariérovosť celého objektu.
„Do zariadenia na Hurbanovej ulici je prístup i pohyb výlučne po schodoch.
Vozičkári sa samostatne nedostanú ani do kúpeľní, žiadne dvere nedosahujú povinnú šírku 90 centimetrov,“ povedala primátorka s tým, že predchádzajúce vedenie mesta tento problém dlhodobo neriešilo.
Ďalšou bariérou v zariadení je jeho personálne vybavenie. Kapacita zariadenia je 16 klientov.
„Zákon stanovuje na 16 prijímateľov pomoci osem zamestnancov, z toho viac ako polovicu s odborným vzdelaním. Zamestnanie tu našli dve opatrovateľky v jednozmennej prevádzke. Atraktívnosť týchto pracovných miest znižujú aj mzdy takmer na úrovni minimálnych, pretože viac mesto zo svojho rozpočtu nedokázalo vygenerovať, ak nechcelo ohroziť funkčnosť iných rozpočtových kapitol,“ povedala Frajková-Ďurmeková s tým, že ak by aj budovu opravili a vyriešili jej bezbariérovosť, 12 alebo 16 klientov nedokáže finančne pokryť to, čo zákon ukladá na prevádzku zariadenia takéhoto typu, ako je celodenná starostlivosť, strava päťkrát denne.
Poslanci schváli výmaz sociálnej služby zariadenia pre seniorov z registra poskytovateľov sociálnych služieb k 30. septembru 2020.
Tí od mesta dostanú od októbra tohto roku nové zmluvy, ktoré im zabezpečia terénnu opatrovateľskú službu a nájomné bývanie v rovnakých priestoroch.
„Platby sa im nezmenia, zvýši sa cena za upratovanie spoločných priestorov. Ale bude to maximálne o desať alebo dvadsať percent, určite nie viac. Pokiaľ budú mať záujem o starostlivosť a nákupy, toto máme zabezpečené terénnymi opatrovateľkami, ktoré sú zamestnané na meste,“ dodala primátorka.
Klienti v budove zostanú Správcom nájomných bytov bude od októbra mestský bytový podnik Termia.
Sociálna pracovníčka Trenčianskych Teplíc Monika Psotná sa postupne stretáva s klientmi zariadenia a hovoria o tom, ako bude prebiehať prevádzka od 1.
októbra.
Zmena podľa nej prebehne najmä administratívne.
„Budú bývať v nájomnom byte, poskytneme im terénnu opatrovateľskú službu. Odozva je veľmi dobrá, pretože bude o nich zase postarané, budú mať kde bývať, sú tu spolu, poznajú sa, majú vzájomnú kontrolu,“ povedala Psotná.
Čo je dôležité, v zariadení podľa nej zostávajú od rána do večera opatrovateľky, ktoré ich majú pod dohľadom. Ich prácu a strechu nad hlavou oceňujú aj klienti zariadenia. Všetci sú v dôchodkovom veku
„Na základe toho, že sme všetci sebestační, nemali sme sa na čo sťažovať. Keď som niečo nevedel, tak to bolo na mne.
Všetci máme svoje samostatné izby. Ak to budú nájomné zmluvy, tak si to aj kúpim,“ povedal 72-ročný dôchodca Štefan s tým, že zo začiatku k nim dokonca chodieval lekár.
„Teraz sa to zmenilo, tak už musíme za doktorkou chodiť my, prípadne nám pošlú sanitku,“ dodal.