TRENČÍN. Mimotrenčianski rodičia budú aj naďalej platiť zvýšený mesačný poplatok za mestskú materskú školu v Trenčíne. Poslanci mestského zastupiteľstva na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora, ktorým napadol všeobecne záväzné nariadenia (VZN) stanovujúce výšku mesačných príspevkov na čiastočnú úhradu škôl a školských zariadení. Prokurátor vo svojom proteste žiadal zrovnoprávnenie príspevkov, bez ohľadu na trvalý pobyt dieťaťa a jeho vek.

Ešte vlani bol v trenčianskych materských školách zavedený jednotný rodičovský príspevok vo výške 14,39 eura, čo predstavuje 15 % zo životného minima. Od 1. januára úpravou VZN vznikli tri kategórie rodičovských príspevkov. Rodičia detí starších ako 3 roky s trvalým pobytom v Trenčíne platia mesačne 25 eur, mimotrenčianski rodičia dvojnásobok. Pri deťoch do 3 rokov sa na trvalý pobyt rodiča nehľadí, výška poplatku je 100 eur.
Prokurátor žiadal zmeniť VZN tak, aby bol stanovený iba jeden poplatok. "Predmetné VZN úplne nedôvodne diskriminuje deti mladšie ako tri roky, ktorých rodičia by mali v dôsledku ich veku odvádzať mestu Trenčín vyššie príspevky ako staršie deti, ktoré spĺňajú podmienky na navštevovanie materskej školy za určitý poplatok," uvádza sa v proteste prokurátora.
Podľa Rastislava Masaryka z mestskej rozpočtovej organizácie Školské zariadenia mesta Trenčín v súčasnosti platná a účinná legislatíva nezakazuje obciam stanovovať výšku mesačných príspevkov zákonných zástupcov v rozdielnych výškach na základe obcou určených kritérií.

"Až od 1. januára 2021 nadobudne účinnosť novela školského zákona, na základe ktorého dôjde k doplneniu predmetného paragrafu tak, že výška mesačného príspevku zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy zriadenej obcou sa bude určovať jednotnou sumou pre všetky deti prijaté do materskej školy," vysvetlil Masaryk.
S jeho argumentáciou sa zhodla aj väčšina poslancov mestského zastupiteľstva a protestu prokurátora nevyhoveli. Prokurátor je síce v zmysle zákona oprávnený podať žalobu na správny súd, avšak Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) už vlani sprostredkovala samosprávam názor generálnej prokuratúry. "Orgány prokuratúry nepovažujú za diskriminačné, ak si obce vo svojich VZN upravia podmienky tak, že preferujú deti a rodičov s trvalým pobytom na území obce, ktorá zriadi materskú školu," citoval ZMOS stanovisko generálnej prokuratúry z 23. júla 2019.