BRATISLAVA. Za posledných 48 hodín bolo pre povodne v teréne viac ako 180 vodohospodárov, 95 kusov ťažkej techniky, tritisíc vriec s pieskom a použilo sa 5 500 ton lomového kameňa na spevnenie brehov.
Ako informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, vodohospodári cez víkend pracovali na bezprostredných zabezpečovacích prácach, odstraňovaní nánosov a zátarás z korýt vodných tokov a stabilizácii poškodených a odplavených brehov.

Splachy pôdy z polí, ktoré sa dostanú do vodných tokov, spôsobujú podľa Bocáka, že sa korytá zanesú a vytvoria lokálne záplavy.
Uviedol, že znižovaniu povodňových prietokov sa darí najmä pre vodné stavby, ktoré zachytávajú a zbierajú vodu z výdatných zrážok.
"Bolo vhodné zamerať sa komplexne na vhodnejšie užívanie krajiny, a to hlavne na čoraz viac a bližšie k vodným tokom urbanizované územia, poľnohospodárske a lesné pozemky," dodal Bocák.
.
Dodal, že aj odlesňovanie územia má za následok stečenie vody do zastavaných oblastí.
Hoci Považie zažilo pokojnejší víkend, kritická situácia pretrváva najmä na východe krajiny. Bocák uviedol, že druhý stupeň platí pre 17 obcí na východnom Slovensku a v mestách Hanušovce nad Topľou, Podolínec a Snina.
Na Hrone, Ipli, Slanej a Rimave prevláda ustálenosť až mierny pokles vodných hladín.
"Druhý stupeň je vyhlásený aj pre obec Vigľáš, Podzámčok, Bzovská Lehôtka a Dudince. Tretí stupeň je vyhlásený na toku Neresnica a z vôd z povrchového odtoku v obci Dobrá Niva," spresnil Bocák.
Na vodných tokoch severného a západného Slovenska platia výstrahy tretieho stupňa pred povodňovými aktivitami.
V Trenčianskom kraji platí druhý stupeň vo Valašskej Belej na bezmennom prítoku Nitrice.