TRENČÍN. Popredná slovenská herečka a skvelá recitátorka Eva Kristinová zomrela v nedeľu 14. júna podvečer v seniorskom centre v Bratislave vo veku 91 rokov.
V roku 2014 si z divadelného festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom odniesla prestížnu cenu Kvet Tálie, ktorá sa každoročne počas festivalu udeľuje slovenským herečkám za ich celoživotné dielo na divadelných doskách a filmovom plátne. Eva Kristinová sa stala v poradí trinástou herečkou, ktorá túto cenu získala.
Zaskvela sa v divadle i vo filme
Herečka a recitátorka Eva Kristinová sa narodila 5. augusta 1928 v Trenčíne. Po absolvovaní štúdia herectva v roku 1950 na ODK pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave sa naplno rozbehla jej úspešná dlhoročná herecká kariéra. Už od roku 1948 bola členkou Štúdia Slovenského národného divadla v Bratislave.
O rok neskôr sa stala členkou Činohry SND, kde účinkovala nepretržite takmer štyridsať rokov. Jej herectvo bolo už od prvých chvíľ blízke charakteristickým postavám s dramatickým nasadením a vypätím. Stvárňovala predovšetkým zložité ženské postavy. Jej hlboký vzťah k slovenským ľudovým tradíciám, poézii, piesňam i obradom bravúrne využila aj v mnohých divadelných postavách. Zaskvela sa ako Zuzka v Statkoch - zmätkoch, Eva v Bačovej žene, Pani Sokolová v Inkognite, Rojkovička v Najdúchovi, či Zuza Javorová v Inkognite.

Dokázala preniknúť do skvelého stvárnenia ťažkých ľudských útrap, ale aj do podmanivého stvárnenia kráľovských a mocnárskych typov žien. Postavy Lady Macbeth v Macbethovi, Gertrúdy v Hamletovi, Hippolyty v Sne noci svätojánskej, Tamar (Herodes a Herodias), Vojvodkyne z Gloucestra (Richard II.) sa navždy zapísali medzi divadelné klenoty našej prvej scény.
Napriek tomu, že sa pre divadelných tvorcov stala prototypom herečky pre ťažké a vypäté herecké postavy, obsadili ju, hoci zriedkavo, aj do komediálnych postáv, z ktorých treba spomenúť Pani Pageovú (Veselé panie z Windsoru) a Cornéliu (Rozkošný paroháč). Osudy žien v dramatických a tragických okolnostiach a úlohy s veľkou citovou intenzitou ju však charakterizovali najviac.
Vďaka svojmu vyhranenému a typickému herectvu sa uplatnila aj v divadelných hrách Matka Guráž, Živá mŕtvola, Správa o chirurgii mesta N, Zvon bez veže, Vassa Železnovová a v mnohých iných.
Počas SNP bola partizánskou spojkou
Eva Kristinová je nezabudnuteľná aj vďaka svojmu prenikavému a doslova heroickému recitátorstvu. Spamäti ovládala veľkú časť Hviezdoslavovej tvorby. Aj počas preberania Kvetu Tálie pred šiestimi rokmi v Mestskom kultúrnom stredisku vo svojom vysokom, vtedy 85-ročnom veku, bravúrne zvládla prednes viacerých básní.

Nielen divadlo a recitácia ponúkli tejto znamenitej herečke množstvo zaujímavých úloh. Postavy žien s rôznym typologickým zaradením stvárnila vo filmoch Krompašská vzbura, Dom Bernardy Alby, Mária Tudorová, Prvý boj, Filip II., Cesta zarúbaná, Červené víno, Nie je Adam ako Adam, Sám vojak v poli, Tri sudičky, Plánka či Bičianka z doliny.
Poslednou trojicou z jej filmografie boli snímky Pavilón číslo 6 (1992), Puto najsilnejšie (1990) a v našom meste býva Gulliver (1989). Na divadelnom javisku sa naposledy objavila v úlohe Rodany v dráme Milana Ferka Pravda Svätoplukova (1985).
Jej otec, Jozef Martin Kristin, bol brigádny generál, príslušník česko - slovenských légií vo Francúzsku a účastník prvého aj druhého odboja, po komunistickom prevrate postavený mimo službu a väznený. Mladé roky Evy Kristinovej boli preto poznačené tvrdým osudom jej otca. Eva Kristinová sa od vypuknutia Slovenského národného povstania v auguste 1944 v pozícii partizánskej spojky v oblasti obce Lubina zúčastnila ťažkých bojov v slovenských horách.
„Pôsobila som ako spojka na Lubinských kopaniciach. Odvážna som musela byť vždy. Otec mi často hovoril: Môžeš sa zľaknúť, ale nesmieš sa báť. Keď sa bojíš, tak všetko pokazíš. Keď sa zľakneš a potom sa rýchlo spamätáš, je to niečo úplne iné,“ povedala v roku 2014 v rozhovore pre naše noviny.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!