vyvolávajúcich dynamické otrasy. Po ostatnom výpadku muriva spred dvoch týždňov sa hovorí najmä o dvoch možnostiach – rozoberaní žeriavom alebo pomocou horolezeckej výškovej techniky.
Závacký uprednostňuje prácu horolezcov. „Po všetkých analýzach sa ukázalo, že rozoberanie žeriavom už nie je vhodná technológia,“ myslí si statik. V prípade tejto alternatívy by sa musel žeriav najprv rozmontovať a potom po častiach vyniesť na hrad vrtuľníkom. Problémom by podľa Závackého bolo aj neisté podložie v okolí múru a prísne prevádzkové podmienky pre prácu žeriava. Za najpravdepodobnejšie preto pokladá, že pri rozoberaní múru bude dominovať ručná práca horolezcov s malými nástrojmi. Ako pripomína, okrem toho bude ešte potrebné vyriešiť i spôsob transportovania vybúraného materiálu spod hradieb.
Marta Šajbidorová z Trenčianskeho samosprávneho kraja informovala, že o asanáciu múru prejavilo záujem niekoľko firiem, ktoré momentálne spracúvajú svoje ponuky. Sú medzi nimi horolezci i firma ponúkajúca rozoberanie žeriavom. Vzhľadom k tomu, že ide o havarijnú situáciu, nebude musieť TSK pri definitívnom rozhodovaní, na ktoré má v rozpočte vyhradených päť miliónov korún, robiť verejné obstarávanie. Samotnému začatiu prác bude však predchádzať vypracovanie návrhov technologických postupov a projektovej dokumentácie rozoberania, ktoré bude schvaľovať krajský pamiatkový úrad. Ten tiež určil vlastníkovi hradu lehotu, v ktorej majú byť práce ukončené. TSK to musí stihnúť do konca júna, v opačnom prípade ho KPÚ mieni pokutovať.
Statik: riziko je závažné, až neprijateľné
Aktualizované stanovisko statika Jozefa Závackého ukázalo, že výpadok muriva pred dvoma týždňami nastal v extrémne kritickom mieste hradby, ktoré bolo už v minulosti označené ako staticky najviac narušené. Súčasné riziko statik klasifikuje stupňom 11 až 13 zo 16-dielnej stupnice pravdepodobnosti technických havárií, čo znamená závažnú, až neprijateľnú úroveň rizika. Závacký upozorňuje, že je bezpodmienečne nutné okamžite znížiť riziko. V tom, čo pred dvoma týždňami vypadlo, nie sú viditeľné kompaktné časti muriva, ktoré by boli spojené maltou. Kamennú suť tvoria len kusové kamene a piesok z vápennej malty. Pripomíname, že samotný múr bol zrekonštruovaný a oplášťovaný v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Deštrukčný proces v tejto časti západného múru Závacký považuje za neodvratný, nevie však predpovedať časovú postupnosť ďalších fáz havárie hradby, ani to, či sa zrúti iba ďalšia časť plášťa múru, alebo príde k totálnej deštrukcii zvyškov hradby. Nutnosť zosilniť zábrany pod múrom podľa neho vyplynie z technológie jeho rozoberania. Vylúčiť nedokáže ani krátkodobé uzavretie hradu.